Қашқадарё вилояти Қамаши туманидаги хусусий боғчада 2 ёшли қизча назоратсиз қолгани сабаб ариққа тушиб кетиб, вафот этди.
Ушбу воқеа вилоятнинг Қамаши туманидаги хусусий боғчада 20 май куни содир бўлган. Марҳуманинг онаси боғча очилган вақтда ариқ борлиги сабабли хавфли эканини ота-оналар айтгани, лекин боғча маъмурияти хавфсизлик чораси кўрилишини айтганини таъкидлаган.
"20 май куни қизимни ҳар доимгидек боғчага кузатдим. Қайноғам келиб қизингни мазаси бўлмабди, деб мени олиб борди. Борсам қизимнинг жони узилганди, ерда ётган эди. Баданлари муздек. Дарахт тагида боламни ўраб қўйишган экан.
Ман ишониб уларга боламни топширдим, нега ундай эътиборсизлик қилишади. 3 кун бўлди боғча яна ишлаяпти. Улар қатъиян жавобгарликка тортилишини сўрайман", - дейди қизчанинг онаси.
Боғча ходимаси берган кўрсатмасида болаларнинг ярми ухлатиш учун хонага олиб кирилгани, қолгани эса ҳовлида қолгани айтилган. Улардан бири бўлган марҳума қизалоқ назоратсиз қолгани сабабли кўчага чиқиб, боғча атрофидаги ариққа тушиб кетиб, ҳалок бўлган.

A 2-year-old girl died after falling into a ditch due to lack of supervision at a private kindergarten in the Qamashi district of Kashkadarya region died.
This incident occurred at a private kindergarten in the Qamashi district on May 20th. The deceased’s mother stated that parents had warned about the dangers due to a ditch being present when the kindergarten was opened, but the kindergarten administration had assured that safety measures would be taken.
"On May 20th, as always, I took my daughter to the kindergarten. My father-in-law came and told me that something was wrong with my daughter, so he took me to her. When I arrived, my daughter had passed away, lying on the ground, her body cold. They had covered my child under a tree.
I trusted them with my child, why be so negligent. It has been 3 days and the kindergarten is still operating. I demand that they be held strictly accountable," says the mother of the girl.
In her statement, a kindergarten worker mentioned that half of the children were taken to a room for a nap, while the others remained in the courtyard. One of them, the deceased girl, was left unsupervised and consequently went out to the street and fell into a ditch surrounding the kindergarten, leading to her death.