Франция болалар кириши мумкин бўлган барча очиқ жойларда — жумладан, соҳилларда, хиёбонлар ва автобус бекатларида 2025 йил 1 июлдан бошлаб чекишни расман тақиқлайди. Бу ҳақда Франциянинг соғлиқни сақлаш ва оила масалалари бўйича вазири Катрин Вотрен маълум қилди.
Қаҳвахона айвонларида сигарет чекиш, ёмғир ёғиб турган кўчаларда сигарет билан юриш — Франция маданиятининг бир қисми сифатида машҳур бўлиб келган. Бироқ охирги йилларда мамлакат жамоат жойларида тамаки истеъмолига қарши чораларни изчил кучайтириб келмоқда.
Вотреннинг таъкидлашича, янги тақиқ “болалар бор бўлиши мумкин бўлган барча жойлар — соҳиллар, оммавий хиёбонлар, мактаб атрофлари, автобус бекатлари ва спорт иншоотлари”ни қамраб олади.
“Болалар бор жойда тамаки йўқолиши керак”, — деган вазир Ouest-France нашрига берган интервьюсида. Унинг таъкидлашича, чекиш эркинлиги “болаларнинг тоза ҳаво нафас олиш ҳуқуқи бошланган жойда тугайди”.
Тақиқ, шунингдек, мактаб олдида ўқувчиларнинг чекишининг олдини олиш мақсадида уларнинг атрофига ҳам татбиқ этилади. Қоидабузарлар 135 евро (тахминан 154 доллар) миқдорида жаримага тортилади.
Бироқ, Вотреннинг сўзларига кўра, Франция тимсолларидан бири бўлган қаҳвахона верандалари бу тақиққа киритилмайди. Электрон сигареталар ҳам бу тақиқ доирасига тушмайди.
Айни пайтда Францияда иш жойлари, аэропортлар, темир йўл вокзаллари ва болалар майдончалари каби жамоат жойларида чекиш аллақачон ман этилган. Аксил-тамаки фаоллари эса янада кенгроқ тақиқлар учун кураш олиб боришмоқда.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотларига кўра, Франция аҳолисининг тахминан 35 фоизи кашанда бўлиб, бу Европадаги (25%) ва жаҳондаги (21%) ўртача кўрсаткичлардан анча юқори. Мамлакатда ҳар йили 75 минг нафар одам тамаки билан боғлиқ касалликлар оқибатида ҳаётдан кўз юмаётгани тахмин қилинади.
Сўнгги сўровномага кўра, французларнинг 62 фоизи жамоат жойларида чекишни тақиқлашни қўллаб-қувватлайди.
Франция ҳукумати томонидан 2023–2027 йилларга мўлжалланган Миллий анти-тамаки дастурида ҳам шундай тақиқ таклиф этилган ва мамлакат “2032 йилга келиб тамакисиз авлод” мақсадига интилмоқда. Бироқ айрим аксил-тамаки ташкилотлари ҳукуматни мазкур чораларни амалга оширишда сусткашлик қилишда айбламоқда.
Айни пайтга қадар Францияда 1500 дан ортиқ шаҳар ва қишлоқлар ўз ҳудудларида — хиёбонлар, соҳилбўйи ва ҳаттоки тошли қояларда ҳам чекишни тақиқлаб қўйган.
Вотреннинг айтишига кўра, ҳозирча сигарета нархларига қўшимча солиқ жорий этиш режалаштирилмаган, чунки аввалги солиқлар жорий этилгандан сўнг қора бозор сезиларли даражада ўсган.

France will officially ban smoking in all open places accessible to children — including beaches, boulevards, and bus stops from July 1, 2025. This was announced by the French Minister of Health and Family Affairs, Catherine Votren here.
Smoking on the terraces of cafes, walking with a cigarette in the streets while it rains — has been famous as part of French culture. However, in recent years the country has been consistently intensifying measures against tobacco consumption in public places.
According to Votren, the new ban will cover "all places where children may be present — beaches, public gardens, school surroundings, bus stops, and sports facilities."
“Where there are children, tobacco must disappear,” said the minister in an interview with Ouest-France. According to her, the freedom to smoke "ends where the right of children to breathe clean air begins".
The ban will also be applied around schools to prevent students from smoking in front. Violators will be fined 135 euros (approximately 154 dollars).
However, according to Votren, the terraces of cafes, one of the symbols of France, will not be included in this ban. Electronic cigarettes will also not fall under this ban.
Currently, smoking is already prohibited in public places in France, such as workplaces, airports, railway stations, and children's playgrounds. Anti-tobacco activists are fighting for even broader bans.
According to the World Health Organization, about 35 percent of the French population are smokers, which is significantly higher than the average in Europe (25%) and the world (21%). It is estimated that 75,000 people die each year in the country from diseases related to tobacco.
According to a recent survey, 62 percent of the French support banning smoking in public places.
The National Anti-Tobacco Program planned by the French government for 2023–2027 also proposes such a ban, with the country aiming for a "smoke-free generation" by 2032. However, some anti-tobacco organizations accuse the government of being too lax in implementing these measures.
So far, more than 1500 towns and villages in France have banned smoking in their territories — on boulevards, along the seaside, and even on rocky cliffs.
According to Votren, there is currently no plan to introduce an additional tax on cigarette prices, since the black market has significantly increased after previous taxes were introduced.