Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази, Республика Маънавият va маърифат маркази, Ўзбекистон Фанлар академияси, Олий таълим, фан va инновациялар вазирлиги, “Маърифат” тарғиботчилар жамияти ҳамда қатор ҳамкор ташкилотлар ҳамкорлигида 2025 йил май-июнь ойларида “Тамаддун, маданият va маърифат” мавзусида илмий-маърифий va маданий тарғибот тадбирлари ўтказилади.
Мазкур “Маърифат карвони” тадбирлари Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар va Тошкент шаҳрини қамраб олади.
Тадбирлар давомида қуйидаги лойиҳалар амалга оширилади:
“Цивилизациялар – Шахслар – Кашфиётлар” шиори остида илмий-инновацион лойиҳалар тақдимотлари, амалиётга йўналтирилган семинар va тренинглар;
“Янги Ўзбекистон – Янги Ренессанс” мавзусида конференция, форум va анжуманлар;
“Тирик тарих” лойиҳаси доирасида миллий киноижодкорлар иштирокида буюк аждодларимизнинг маданий меросини кенг тарғиб этувчи фильмлар намойиши;

In May-June 2025, the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, the Republican Center for Spirituality and Enlightenment, the Academy of Sciences of Uzbekistan, the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, the "Ma'rifat" Society of Propagandists, and a number of partner organizations will hold scientific, educational, and cultural awareness-raising events on the topic "Civilization, Culture, and Enlightenment."
These "Enlightenment Caravan" events will cover the Republic of Karakalpakstan, regions, and the city of Tashkent.
During the events, the following projects will be implemented:
Presentations of scientific and innovative projects, practice-oriented seminars and trainings under the motto "Civilizations - Individuals - Discoveries";
Conferences, forums and conferences on the topic "New Uzbekistan - New Renaissance";
demonstration of films promoting the cultural heritage of our great ancestors with the participation of national filmmakers within the framework of the "Living History" project;