WSJ: Трамп Москвага қарши санкциялар жорий қилиши ёки Украина бўйича музокаралардан чиқиши мумкин
У Путиннинг Украинага қарши ҳужумларидан ва тинчлик музокараларининг секин суръатда кетаётганидан тобора кўпроқ норози бўлмоқда.
'WSJ: Трамп Москвага қарши санкциялар жорий қилиши ёки Украина бўйича музокаралардан чиқиши мумкин'ning rasmi
AQШ президенти Дональд Трамп шу ҳафта Россияга қарши янги санкциялар жорий қилиш имкониятини кўриб чиқмоқда. Бу ҳақда The Wall Street Journal нашри манбаларига таянган ҳолда хабар берди. Нашр ёзишича, Трамп Кремль раҳбари Владимир Путиннинг Украинага қарши ҳужумларидан ва тинчлик музокараларининг секин суръатда кетаётганидан тобора кўпроқ норози бўлмоқда.
Манбаларга кўра, таҳлил қилинаётган чекловлар янги банк санкцияларини ўз ичига олмаслиги мумкин, бироқ музокараларда Путини енгилликка ундаш учун босимнинг бошқа шакллари муҳокама қилинмоқда. Жумладан, Украина қўллаб-қувватлаётган, аммо Россия рад этаётган 30 кунлик оташкесим масаласи муҳими қайд этилмоқда.
Бироқ нашр таъкидлашича, Трамп ҳали ҳеч қандай санкцияларни жорий қилмаслик қарорига ҳам келиши мумкин. WSJ ёзишича: «Трамп тинчлик музокараларидан чарчаган» ва агар «сўнгги уриниш самара бермаса», уларда қатнашишдан бутунлай воз кечиш масаласини ҳам кўриб чиқмоқда.
Шунингдек, мақолада: "Агар АҚШ тинчлик жараёнидан чекинадиган бўлса, нима бўлиши ва Трамп Украинага ҳарбий ёрдамни давом эттирадими — ҳозирча номаълум", — дейилади.
Сўнгги ҳафталарда Трамп Украина қўллаб-қувватлаган оташкесимни рад этаётгани учун Путинни очиқ танқид қилиш босимига қаршилик қилиб келаётган эди. Аммо WSJ манбаларига кўра, унинг позициясига учта муҳим омил таъсир қилган:
1.  Зеленскийга нисбатан ёқтирмаслик. Трамп Украина президенти Владимир Зеленскийни «жанжални кучайтираётганликда» айблаб, у санкциялар жорий этишни талаб қилганига қарамай, оташкесимга рози бўлганини тан олган.
2.  Санкциялар самарасизлиги. Трампнинг фикрича, қўшимча санкциялар Россиянинг уруш олиб бориш қобилиятига жиддий таъсир қилмайди, аммо АҚШ-Россия иқтисодий алоқаларини тиклаш жараёнини мураккаблаштиради.
3.  Путинга бўлган шахсий ишонч. Трамп ўзини Путинни яхши билади, деб ҳисоблаган ва урушни тўхтатишни «шахсий эҳтиром» сифатида кутаётганини билдирган. Аммо ўтган ҳафтаги телефон суҳбати пайтида Путин оташкесим келишувини имзолашдан бош тортгани Трампнинг унинг ҳақидаги фикрини ёмон томонга ўзгартирган.
Шунингдек, Трамп якшанба куни Россиянинг Украинага қарши сўнгги ракет зарбаларини қоралар экан, Россияга нисбатан янги санкциялар жорий қилиш масаласи кўриб чиқилаётганини маълум қилди.
Бундан аввал Трамп Путинни қаттиқ танқид қилиб, уни "бутунлай ақлдан озган" деб атаган ва “Путин Украинани бутунлай босиб олмоқчи, агар у бутун Украинани босиб олишга уринса, бу Россиянинг қулашига олиб келади”,- деган.
Яқинда журналистлар билан суҳбатда ҳам Трамп Путиннинг ҳаракатларидан қаттиқ норози эканини ва Россия раҳбарининг бугунги ҳаракатларининг сабабини тушунмаслигини алоҳида таъкидлади.
Маълумки, Украина Ҳаво кучларининг маълум қилишича, 2025 йил 25 майга ўтар кечаси Россия Украина ҳудудига қарши 367 та турли ҳаво ҳужуми воситаларидан фойдаланган. Бу ҳужум натижасида мамлакатнинг 13 ҳудуди зарар кўрган, 80 дан ортиқ турар жой бинолари вайрон бўлган, 12 киши ҳалок бўлган ва яна 60 киши яраланган.
Бунга жавобан, Европа Иттифоқининг Украинадаги элчиси Катарина Матернова: "Россия дунё ва АҚШнинг тинчлик ўрнатиш борасидаги ҳаракатларидан кулмоқда", — дея баҳо берди.
Германия ташқи ишлар вазири Иоганн Вадефуль эса Ғарбни Россиянинг янги ҳужум тўлқинига қаттиқ жавоб қайтаришга чақирди. Унинг фикрича, “Путин урушнинг ҳақиқий нархини ҳис қилиши керак”.

US President Donald Trump is considering imposing new sanctions against Russia this week, according to sources cited by The Wall Street Journal. The publication writes that Trump is increasingly displeased with Russian President Vladimir Putin's attacks on Ukraine and the slow pace of peace negotiations .
According to sources, the restrictions being considered may not include new banking sanctions, but other forms of pressure to encourage Putin to make concessions in negotiations are being discussed. Specifically, a 30-day ceasefire, which Ukraine supports but Russia rejects, is noted as significant.
However, the publication emphasizes that Trump might also decide against imposing any sanctions. According to the WSJ: “Trump is tired of the peace negotiations” and is considering abandoning them entirely if "the last attempt does not bring results."
Furthermore, the article states: "If the US withdraws from the peace process, what will happen and whether Trump will continue military support for Ukraine remains unknown", — it says.
In recent weeks, Trump has resisted pressure to openly criticize Putin for rejecting the ceasefire supported by Ukraine. But according to WSJ sources, three key factors have influenced his stance:
1. Dislike towards Zelensky. Trump has blamed Ukrainian President Volodymyr Zelensky for "escalating the conflict", despite demanding sanctions, has accepted a ceasefire.
2. Ineffectiveness of sanctions. Trump believes that additional sanctions will not significantly impact Russia's ability to wage war but will complicate the process of restoring US-Russia economic relations.
3. Personal trust in Putin. Trump considers himself well-acquainted with Putin, expecting a cessation as a "personal favor". However, during a phone call last week, Putin's refusal to sign the ceasefire agreement changed Trump’s opinion of him for the worse.
Additionally, Trump announced on Sunday that he was considering imposing new sanctions against Russia following the latest missile strikes on Ukraine.
Prior to this, Trump had harshly criticized Putin, calling him "totally mad" and stating, “If Putin tries to take over all of Ukraine, it will lead to Russia's collapse,”.
During a recent interview with journalists, Trump expressed strong dissatisfaction with Putin's actions and noted that he does not understand the rationale behind Russia's current actions.
According to the Ukrainian Air Forces, on the night of May 25, 2025, Russia used 367 various air attack weapons against Ukraine. As a result, 13 regions of the country were damaged, over 80 residential buildings were destroyed, 12 people were killed, and another 60 were injured.
In response, the European Union's ambassador to Ukraine, Katarina Maternova, said: "Russia is mocking the world and the US efforts to establish peace", — she evaluated.
Germany's Foreign Minister Johann Wadephul called on the West to respond strongly to Russia's new wave of attacks. In his opinion, “Putin must feel the real cost of the war”.