Россия қамоқхонасидан туннель қазиб қочган ўзбекистонликларга ҳукм ўқилди
Россиянинг Липецк шаҳри суди 2024 йил октябрь ойида колониядан 30 метрлик туннель қазган ва қочишга муваффақ бўлган олти нафар маҳбусга ҳукм ўқиди.
Қочқинлар Россия Жиноят кодексининг 313-моддаси ("Бир гуруҳ шахслар томонидан ҳибсхонадан қочиш") бўйича айбдор деб топилиб, 4,5 йилдан 12,5 йилгача муддатга озодликдан маҳрум қилинди.
Суд қарорида айтилишича, Липецкдаги 2-сон умумий режимли колонияда жазо ўтаётган маҳкумлар икки ой давомида қувур, белкурак ва кесиш диски бўлакларидан фойдаланиб, туннель қазиган. Узунлиги 30 метрдан ортиқ бўлган туннель колония панжараси остидан ўтган. 2024 йил 25 октябрь куни маҳбуслар – беш нафар ўзбекистонлик ва бир нафар тожикистонлик туннель орқали қочиб кетган.

Uzbek nationals who escaped from a Russian prison by digging a tunnel have been sentenced.
Image of 'Uzbek nationals who escaped from a Russian prison by digging a tunnel have been sentenced.'
The court of Lipetsk city in Russia pronounced a sentence for six prisoners who managed to escape by digging a 30-meter tunnel from the colony in October 2024.
The escapees were found guilty under Article 313 of the Russian Criminal Code ("Escape from a place of confinement by a group of persons"), and were sentenced to terms ranging from 4.5 to 12.5 years of imprisonment.
According to the court's decision, the prisoners serving sentences in the general regime colony No. 2 in Lipetsk, used pipes, shovels, and cutting disc segments to dig the tunnel over two months. The tunnel, extending over 30 meters, passed under the colony's fence. On October 25, 2024, the prisoners – five Uzbeks and one Tajik – escaped through the tunnel.
Five prisoners were immediately captured, while the sixth one was found in the Tambov region on November 6th.