Буюк Британияда 21 ёшли йигит мамлакат Бош вазири Кир Стармерга алоқадор иккита мулкни ёқиб юборишда гумонланиб ҳибсга олинди. Бу ҳақда бугун, 13 май куни “Associeted Press” агентлиги хабар берди.
Лондон полициясининг маълум қилишича, бир киши Стармер Бош вазир бўлгунга қадар яшаган уйда ўт қўйиш содир этилганидан бир кун ўтиб ҳибсга олинган. Ёнғин фақат олд эшикни шикастлаган.
Ҳуқуқ-тартибот идоралари маълумотларига кўра, ёнғин иккита эҳтимолий ўт қўйиш ҳужуми билан ҳам боғлиқ бўлиши мумкин – 11 май куни Стармернинг уйи яқинида машина ёниб кетган ва 8 май куни шаҳарнинг бошқа ҳудудида, ОАВ хабарларига кўра, Стармер билан боғлиқ бўлган уйнинг кириш эшиги ҳам ёниб кетган.
Қурбонлар ҳақида маълумотлар йўқ. Буюк Британия Бош вазири лавозимини эгаллаганидан бери Стармер оиласи билан Бош вазирнинг Даунинг-стритдаги расмий қароргоҳида яшади.
“Эҳтиёткорлик мақсадида ва мулкнинг илгари нуфузли жамоат арбоби билан алоқаси бўлганлиги сабабли, ушбу ёнғин бўйича тергов Метрополитен полициясининг терроризмга қарши кураш қўмондонлиги ходимлари томонидан олиб борилмоқда”, дейилади полиция хабарида.

Fire was set to the Prime Minister's house in London.
In the United Kingdom, a 21-year-old man was arrested on suspicion of setting fire to two properties related to Prime Minister Keir Starmer. This was reported today, May 13, by the “Associated Press” agency here.
According to London police, one person was arrested a day after a fire was set at a house where Starmer lived before becoming Prime Minister. The fire only damaged the front door.
According to law enforcement agencies, the fire could be linked to two possible arson attacks – a car caught fire near Starmer's home on May 11, and on May 8, according to media reports, the entrance door of a house associated with Starmer in another area of the city also caught fire.
There is no information about victims. Since taking up the position of Prime Minister of Great Britain, Starmer has lived with his family at the Prime Minister's official residence on Downing Street.
“As a precaution and due to the property's previous association with a prominent public figure, the investigation of this fire is being conducted by officers from the Metropolitan Police's counter-terrorism command,” according to the police report.