Ҳукумат қарори (210-сон, 08.04.2025 й.) билан “2025-2030 йилларда давлат молиясини бошқариш тизимини такомиллаштириш стратегияси” тасдиқланди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар берди.
Давлат молиясини бошқариш соҳасидаги ислоҳотларни тизимлаштириш, бюджет барқарорлигини таъминлаш ва интизомини кучайтириш орқали бюджет тақчиллигини қисқартириб бориш, бюджет очиқлигини таъминлаш, солиқ маъмурчилигини яхшилаш ва унинг самарадорлигини янада ошириш, бюджет харажатлари натижадорлигига эришиш, давлат қарзини макроиқтисодий хавфсиз даражада ушлаб туриш ва Давлат бюджети ликвидлилигини ошириш Стратегиянинг асосий мақсадлари ҳисобланади.
Қуйидагилар Стратегиянинг устувор йўналишлари ҳисобланади, жумладан:
- бюджет интизомини таъминлаш механизмларини кучайтириш;
- ўрта муддатли бюджетлаштиришда стратегик устуворликни таъминлаш;
- давлат харажатлари ва инвестициларининг самарадорлиги ҳамда натижадорлигини ошириш.
Стратегияни амалга ошириш даври 2025 йилдан 2030 йилгача мўлжалланган бўлиб, унда қайд этилган устувор йўналишлар доирасида 16 та мақсад белгилаб олинган.
Шунингдек, мазкур мақсадларга босқичма-босқич эришишни таъминловчи вазифалар ва амалий тадбирлар режаси ишлаб чиқилган.

The government decision No. 210 dated April 8, 2025, approved the “Strategy for improving the public finance management system for 2025-2030”. The Ministry of Justice reported this.
The main objectives of the Strategy include systematizing reforms in the field of public finance management, ensuring budget stability and discipline to reduce the budget deficit, ensuring budget transparency, improving tax administration and its efficiency, achieving effectiveness in budget expenditures, maintaining public debt at a macroeconomically safe level, and increasing the liquidity of the State budget.
The following are considered the priority directions of the Strategy, including:
- strengthening mechanisms for ensuring budget discipline;
- providing strategic priority in medium-term budgeting;
- increasing the efficiency and effectiveness of public expenditures and investments.
The implementation period of the Strategy is planned from 2025 to 2030, during which 16 objectives have been identified within the scope of the stated priorities.
Furthermore, a phased plan of tasks and practical measures to achieve these objectives has been developed.