Эртага қандай об-ҳаво бўлиши айтилди
Ўзгидромет эртага, 7 апрель куни кузатиладиган об-ҳаво маълумотини эълон қилди. Унга кўра, эртага Тошкeнт шаҳрида ҳаво бироз булутли бўлади, кечаси ёмғир ёғади, момақалдироқ бўлиши мумкин, кундузи ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 15-17 даража, кундузи 26-28 даража или бўлади.
Қорақалпоғистон Рeспубликаси, Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 15-20 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 11-16 даража, кундузи 23-28 даража бўлади.
Навоий ва Бухоро вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 15-20 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 11-16 даража, кундузи 25-30 даража бўлади.
Тошкент вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, кечаси ва эрталаб баъзи жойларда ёмғир ёғади, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 15-20 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 12-17 даража, кундузи 25-30 даража бўлади.
Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 15-20 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 12-17 даража, кундузи 25-30 даража бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 15-20 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 15-20 даража, кундузи 28-33 даража бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, кечаси ва эрталаб баъзи жойларда ёмғир ёғади, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 23-28 даража бўлади.
Рeспубликанинг тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли бўлади, вақти-вақти билан ёмғир ёғади, кечаси ва эрталаб баъзи жойларда кучли бўлиши мумкин. Момақалдироқ кузатилиши мумкин. Тошкент, Наманган вилоятларининг тоғли ҳудудларида қор кўчиш хавфи bor.Shamol шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 15-20 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 4-9 даража, кундузи 15-20 даража бўлади.

The weather forecast for April 7 was announced.
The Hydrometeorological Center announced the weather forecast for tomorrow, April 7. According to it, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, rain at night is expected, thunderstorms are possible, no precipitation is expected during the day. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s. The temperature will be 15-17 degrees at night, 26-28 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan, Khorezm region, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, and it may increase to 15-20 m/s in some places. The temperature will be 11-16 degrees at night, 23-28 degrees during the day.
In the Navoi and Bukhara regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, and it may increase to 15-20 m/s in some places. The temperature will be 11-16 degrees at night, 25-30 degrees during the day.
In Tashkent region, the weather will be partly cloudy, at night and in the morning there might be rain in some places, thunderstorms are possible. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, and it may increase to 15-20 m/s in some places. The temperature will be 12-17 degrees at night, 25-30 degrees during the day.
In Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, and it may increase to 15-20 m/s in some places. The temperature will be 12-17 degrees at night, 25-30 degrees during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, and it may increase to 15-20 m/s in some places. The temperature will be 15-20 degrees at night, 28-33 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Ferghana regions, the weather will be partly cloudy, at night and in the morning there might be rain in some places, thunderstorms are possible. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s, and it may increase to 13-18 m/s in some places. The temperature will be 10-15 degrees at night, 23-28 degrees during the day.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy, with rain from time to time, which may be intense at night and in the morning in some places. Thunderstorms are possible. In the mountainous areas of Tashkent and Namangan regions, there is a risk of avalanches. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, and it may increase to 15-20 m/s in some places. The temperature will be 4-9 degrees at night, 15-20 degrees during the day.