Ҳодиса 2024 йилнинг 17 декабрида Паркент туманидаги хусусий ҳайвонот боғида содир бўлган эди. Қафасдан чиқиб кетган 3 та Африка шерини жойига қайтаришга уринган 44 ёшли қоровул уларнинг ҳужумига учраган ва вафот этган эди.
Ҳолат ҳайвонот боғи ходимлари томонидан орадан 4 соат ўтиб илғаб қолинган ва 2 та шер ухлатувчи дори воситалари қўлланган ҳолда катакка қайтарилган. 1 та шер эса маҳаллий овчи томонидан отиб ўлдирилган.
Мазкур ҳолат юзасидан қўзғатилган жиноят иши ЖИБ Паркент тумани судида кўриб чиқилди. Суд ҳайвонот боғи директорини Жиноят кодексининг 257-моддаси 2-қисмида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбдор деб топди ва унга ушбу моддага асосан уч йил муддатга озодликни чеклаш жазоси тайинланди.

The incident occurred on December 17, 2024, in a private zoo in the Parkent district. A 44-year-old guard who attempted to return 3 escaped African lions to their cage was attacked and killed by them.
The situation was noticed by zoo staff 4 hours later, and 2 lions were sedated and returned to their enclosures. 1 lion was shot and killed by a local hunter.
The criminal case regarding this incident was heard in the Parkent district court. The court found the zoo director guilty of committing a crime under Article 257, Part 2 of the Criminal Code and sentenced him to three years of restricted freedom according to this clause.
The pre-trial detention measure was canceled, and he was immediately released from custody in the courtroom.