Россияда қаровсиз қолган 16 нафар вояга етмаган бола Ўзбекистонга қайтарилди
Бугун, 5 апрель куни Россиянинг Санкт-Петербург шаҳридан Ўзбекистоннинг 16 нафар вояга етмаган фуқароси Ички ишлар ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги ходимлари ҳамроҳлигида мамлакатга қайтарилди. Бу ҳақда Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, болаларни мамлакатга қайтариш чоғида Санкт-Петербург ва Москвадаги Ўзбекистон консуллик идоралари уларни давлат фуқароси сифатида идентификация қилиш ва уларга қайтиш сертификатларини расмийлаштириш бўйича барча чораларни кўрган.
“Ҳозирда болалар вақтинча Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси қошидаги Вояга етмаганларга ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш марказига жойлаштирилди”, дейилади хабарда.
Билдирилишича, марказда уларнинг ота-оналари ва яқин қариндошлари “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари томонидан олдиндан тайёрланган васийлик ҳужжатлари билан кутиб олишган.
Қўшимча қилинишича, олиб келинган 16 нафар болаларнинг 11 нафари  ота-оналарига, қолганлари эса васийлик асосида қариндошларига топширилган.
Маълумот учун, ўтган уч ойда хориждан Ўзбекистонга қайтарилган болалар сони 68 нафарни ташкил қилган.

In Russia, 16 unattended minors were returned to Uzbekistan.
Today, on April 5th, 16 underage citizens of Uzbekistan were returned to the country from Saint Petersburg, Russia, accompanied by the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Health workers. The National Agency for Social Protection reported about this.
It is reported that during the repatriation of the children, the Uzbek consular offices in Saint Petersburg and Moscow took all necessary measures to identify them as citizens of the state and to issue them return certificates.
“Currently, the children have been temporarily placed in the Social and Legal Aid Center for Minors, which is a part of the Tashkent City Main Department of Internal Affairs”, says the report.
According to the report, at the center, their parents and close relatives were waiting for them with guardianship documents previously prepared by the “Inson” social service centers.
Additionally, it is reported that out of the 16 children brought, 11 were handed over to their parents, while the rest were given to relatives under guardianship.
For your information, over the past three months, the number of children repatriated to Uzbekistan from foreign countries has reached 68.