Президент Шавкат Мирзиёев 27 март куни иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштиришга оид тақдимот билан танишди.
Давлатимиз томонидан ёшларнинг интеллектуал салоҳиятини ошириш, уларни рағбатлантириш бўйича кенг имкониятлар яратилаяпти. Жумладан, 14 та Президент мактаби, 185 та ихтисослашган ва 9 та ижод мактаби ташкил этилди. Улардаги ўқитиш ва баҳолаш тизими 1 минг 500 та умумтаълим мактабида ҳам жорий этилди. Иқтидорли битирувчилар учун “Янги Ўзбекистон” университети очилди.
Булар – ёшларимизнинг жаҳон даражасида билим олиши учун замин. Энди уларни тўғри йўналтириб, дунёдаги энг илғор университетларда ўқишига кўмаклашиш зарур.
Ўтган ойда ёшлар билан учрашувда Президентимиз шу борада қатор ташаббусларни илгари сурган эди. Тақдимотда бунинг амалий ва ташкилий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Хусусан, шу мақсадда жорий йил сентябрдан халқаро мактаб фаолиятини йўлга қўйиш режалаштирилмоқда. Бунга дастлаб 8-синф битирувчилари орасидан энг иқтидорли 60 нафар ўғил-қиз саралаб олинади. Таълим дастури халқаро андоза асосида 3 қисмдан – асосий фанлар, ихтисослик фанлари, етакчилик ва ижтимоий фаолликни ўргатувчи фанлардан иборат бўлади. Ўқув йили 3 даврга бўлиниб, 11 ой давом этади.
Президентимизнинг яна бир ташаббусига мувофиқ, ёшларимизни Американинг “Печак лигаси” (The Ivy League) университетларига тайёрлаш йўлга қўйилади. Бунинг учун 6 босқичли Миллий дастур қабул қилинади. Бу йил дастлаб 3 минг нафар ўқувчи саралаб олинади. Уларга Президент ва ихтисослашган мактаблардан 208 нафар маслаҳатчи бириктирилади.
Ўқувчилар Ренессанс оромгоҳида йил давомида 3 ҳафталик интенсив ўқув курсларда ўқитилади. Яхши натижа кўрсатган 40 нафари “Печак лигаси” университетларига тажриба алмашиш учун юборилади.
Кейинги муҳим масала – чет элда ўқиган ёшларни ватанимизда ўз соҳаси бўйича муносиб иш билан таъминлаш. Бу борада “Мамлакат олтин фонди ҳамжамияти”ни тузиш таклиф этилмоқда. У орқали иқтидорли ёшлар ягона платформада бирлаштирилади. Хорижда таълим олиб қайтганлар учун имтиёзлар, грантлар, стартап дастурлари ва бошқа имкониятлар яратилади. Ҳар йили 25 майда ҳамжамият қурултойи ўтказилиб, унда таълим ислоҳотлари, иқтидорли ёшлар учун яратилган имкониятлар, чет эл олийгоҳлари тажрибаси каби мавзуларда мулоқот йўлга қўйилади.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни маъқуллаб, иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлашни тизимли йўлга қўйиш зарурлигини таъкидлади.
Бугунги кунда “Эл-юрт умиди” жамғармаси орқали 750 нафар ватандошимиз хорижда ўқияпти. Мутасаддиларга ёшларимиз учун бу имкониятларни янада ошириш, жамғарма фаолиятини такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берди.

President Shavkat Mirziyoyev became familiar with a presentation on March 27 regarding the improvement of the support system for talented youth.
Our state is creating wide opportunities to enhance the intellectual potential of the youth and motivate them. In particular, 14 Presidential schools, 185 specialized and 9 creative schools were established. The teaching and evaluation system there has also been implemented in 1,500 general education schools. The "New Uzbekistan" university was opened for talented graduates.
These are the foundations for our youth to gain world-class education. Now it's essential to guide them correctly and help them study at the leading universities in the world.
Last month, during a meeting with the youth, our President proposed a series of initiatives in this regard. The presentation reviewed the practical and organizational aspects of these initiatives.
Specifically, for this purpose, it is planned to launch an international school starting from September this year. Initially, the most talented 60 students among the 8th-grade graduates will be selected. The education program will be based on international standards and consist of three parts - basic subjects, specialized subjects, and subjects teaching leadership and social activity. The academic year will be divided into 3 terms and last for 11 months.
According to another initiative by our President, a preparatory system for our youth for The Ivy League universities in America will be established. For this, a 6-stage National Program will be adopted. This year, initially, 3,000 students will be selected. 208 advisors from Presidential and specialized schools will be assigned to them.
The students will be taught in intensive courses for 3 weeks throughout the year at the Renaissance camp. The top-performing 40 students will be sent to The Ivy League universities for an exchange of experience.
The next important issue is to provide decent jobs for young people who have studied abroad in their field in our country. For this, the creation of the "Golden Fund of the Country Society" is proposed. Through it, talented youth will be united on a single platform. Privileges, grants, startup programs, and other opportunities will be created for those returning from studying abroad. An annual congress of the society will be held on May 25th, where discussions on education reforms, opportunities created for talented youth, and experience of foreign universities will be initiated.
The head of our state approved these proposals, emphasizing the need to systematically support talented youth.
Currently, through the "El-yurt umidi" foundation, 750 of our compatriots are studying abroad. The officials were instructed to further increase these opportunities for our youth and improve the foundation's activities.