Ижтимоий тармоқлар орқали “Salmon Lazzat” ОК томонидан тегишли ҳужжатга эга бўлмаган реклама жойлаштирилганлиги ва таомномада маълумотлар хорижий тилда тақдим этилгани юзасидан танқидий мурожаат қолдирилган. Ҳолат бўйича Рақобат қўмитаси маълумот тақдим этди.
Рақобат қўмитаси Самарқанд вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан мазкур мурожаат ўрганилганда “Salmon Lazzat” ОК томонидан Ўзбекистон Республикасининг “Реклама тўғрисида”ги Қонунининг 26-моддасига зид равишда реклама жойининг паспорти мавжуд эмаслигига қарамай реклама тарқатилгани, шунингдек, “Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонунининг 6-моддаси талабларини бузган ҳолда умумий овқатланиш корхонаси таомномасида давлат тилида маълумот берилмагани аниқланди.
Юқоридагиларга кўра, ҳудудий бошқарма Махсус комиссияси томонидан “Salmon Lazzat” ОКга нисбатан “Истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги ва “Реклама тўғрисида”ги Қонунлар ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 75-сонли қарори билан тасдиқланган “Ўзбекистон Республикасида умумий овқатланиш маҳсулотларини (хизматларни) ишлаб чиқариш ва сотиш Қоидалари” талаблари бузилиши аломатлари юзасидан иш кўриб чиқилиб, қонунбузилиш ҳолатларини бартараф этиш юзасидан бажарилиши мажбурий бўлган кўрсатма берилди ҳамда молиявий жарима қўлланилди.

Through social networks, “Salmon Lazzat” LLC has placed an advertisement without the necessary documentation advertisement and menu information presented in a foreign language, leading to a critical inquiry. The Competition Committee provided information regarding the situation.
The Competition Committee's regional office in Samarkand region, upon reviewing this inquiry, discovered that “Salmon Lazzat” LLC had distributed advertisements in violation of Article 26 of the Republic of Uzbekistan's “About Advertising” Law by not having an advertising passport and also violated the requirements of Article 6 of the “Consumer Rights Protection” Law by not providing information in the state language on the public catering establishment's menu.
Therefore, the regional office's Special Commission examined the case against “Salmon Lazzat” LLC concerning the violations of the “Consumer Rights Protection” and “About Advertising” Laws as well as the requirements approved by the Cabinet of Ministers' Decision No. 75 “Rules for Producing and Selling Public Catering Products (Services) in the Republic of Uzbekistan” and issued a compulsory instruction to remedy the violations and applied a financial penalty.