Россиянинг Хитой ва Ҳиндистонга нефть сотиши санкциялар ҳисобига юк ташиш харажатларининг ошиши сабаб тўхтаб қолди. Россиянинг март ойида юкланадиган нефти бўйича савдо жараёни Осиёда, энг йирик харидорлар мавжуд бозорда, тўхтаб қолди. Бу Хитойда харидорлар ва сотувчилар ўртасида катта нарх фарқи юзага келгани, шунингдек, АҚШ санкцияларига учрамаган танкерларни ижарага олиш харажатлари кескин ошгани билан боғлиқ, деб хабар қилмоқда тижоратчилар ва логистика идоралари.
Вашингтон жорий йилнинг 10 январида Россиянинг нефть етказиб бериш тармоғига нисбатан янги санкциялар жорий этди, бу эса танкер ташиш тарифларининг кескин кўтарилишига сабаб бўлди. Хитой ва Ҳиндистондаги айрим харидорлар ва портлар санкция таъсирига тушган кемалардан воз кеча бошлади.
Россиянинг Тинч океанидаги Козьмино (Находка) портидан экспорт қилинадиган ESPO Blend русумли нефтига Хитойга етказиб бериш шартига мувофиқ (DES) ICE Brent котировкаларига нисбатан ҳар баррели учун 3-5 доллар устама таклиф қилинмоқда. Бу йўналишдаги Aframax танкерлари учун юк ташиш тарифлари бир неча миллион долларга ошиб кетган.
Январ санкцияларидан олдин, қиш мавсумидаги кучли талаб ва Эроннинг рақобатчи нефть турларининг нархи ошгани сабабли, ESPO Blend Хитой бозоридаги сотиш нархи ҳар баррел учун 2 долларгача кўтарилган эди. Бу 2022 йилда Украина уруши бошланганидан кейинги энг юқори кўрсаткич бўлиб, ўша пайтдаги чуқур чегирмалар 6 долларга етиб борган эди.
Ҳиндистон бозорида қийинчиликлар
Ҳиндистонда Bharat Petroleum Corp Ltd (BPCL.NS) молия директори ўтган ҳафтада Reuters нашрига маълум қилишича, компания март ойи учун янги таклифлар олмаган. Унинг таъкидлашича, одатда ҳар ой ўртасида таклифлар олинади, лекин бу сафар март ойи учун қўлга киритиш мумкин бўлган юк ҳажми январ ва декабрга нисбатан камайиши кутилмоқда.
Одатда, Ҳиндистон ҳар ойнинг ўртасида Россия нефти учун таклифлар олади. 2024 йилда Россия нефти Ҳиндистон нефть импортларининг 36% ни, Хитой импортларининг эса бешдан бир қисмини ташкил этди.
Kpler таҳлил компаниясининг маълумотларига кўра, янги санкциялар Россиянинг денгиз орқали экспорт қилинадиган нефтининг 42% га хизмат кўрсатадиган танкерларга қаратилган. Шунга қарамай, санкция остидаги танкерлар Хитой ва Ҳиндистон портларига маълум муддатгача нефть туширишда давом этади.
Ҳиндистон нефт вазири Панкаж Жайн ўтган жумада маълум қилишича, АҚШ Ҳиндистонга танкерларда юкланган Россия нефти 27 февралгача туширилиши кераклигини уқдирган. Шунингдек, санкцияга учраган танкерларда ташилган нефть учун тўловлар 12 мартгача амалга оширилиши керак.
Портларда кечикишлар
Хитойда санкцияга учраган танкерлар расмий равишда муваққат рухсатга эга бўлса ҳам, нефть туширишда кечикишларга дуч келмоқда.
– 15-17 январь кунлари учта танкер ESPO ва Sokol русумли нефть юкларини туширган.
– Olia танкери ўз ESPO юкини Янтай (Шандун) портида 21 январда туширган, бу танкер уч ҳафта давомида юк ташиб юрган эди.
– Huihai Pacific танкери 5 январда юк олиб, ҳалигача Тяньцзинь портда туширишни кутаётган бўлса, Viktor Titov танкери 6 январда юк олиб, ҳозирда Циндао портига йўл олган.
Ҳиндистонда 10 январдан буён санкцияга учраган тўққизта танкер нефть туширган, бир нечта танкер эса Urals русумли нефть билан йўлда.
FGE консалтинг компаниясининг таъкидлашича, АҚШ санкциялари ва Хитойнинг Шандун порти гуруҳи томонидан бу ой бошида жорий қилинган тақиқ сабабли, Шандун вилояти заводлари кунига 1 миллион баррел нефть йўқотиши мумкин.
Иқтисодий оқибатлар
– Мустақил нефть қайта ишлаш заводлари камроқ нефть қайта ишлашга мажбур бўлмоқда, чунки альтернатив етказиб берувчилар қимматроқ.
– FGE ҳисоб-китобига кўра, феврал ойигача қайта ишлаш ҳажми кунига 400,000 баррелга камайиши мумкин.
– Kpler таҳлилчиси Сю Мую фикрича, Хитойнинг Россиянинг Шарқий Сибирь нефти импорти яқин ҳафталарда пасайишда давом этади. Ўтган ҳафта бу импорт сўнгги олти ойдаги энг паст даража – 717,000 баррел/кун га тушди.
– Ҳиндистонга келсак, FGE маълумотларига кўра, мамлакат кунига 450,000 баррел Россия нефти етишмовчилигига дуч келиши мумкин. Бироқ Ҳиндистон заводлари санкциялар давом этаётган вақтдан фойдаланиб қолмоқда.
Ҳиндистон 2023 йил декабридан бери Россия нефти камайганини ҳис қила бошлаган. Reuters маълумотларига кўра, Ҳиндистон заводлари март ва апрель ойлари учун Яқин Шарқ, Африка ва АҚШдан нефть харид қилишга ҳаракат қилмоқда, чунки Россия нефти етказиб берилиши янада қисқариши мумкин.

Due to sanctions, China and India stopped purchasing oil from Russia.
On January 10 of this year, Washington imposed new sanctions on Russia's oil supply network, which led to a sharp increase in tanker shipping rates.
Image of 'Due to sanctions, China and India stopped purchasing oil from Russia.'
Russia's oil sales to China and India have stalled due to sanctions leading to increased shipping costs. The trading process for Russia's oil to be loaded in March has come to a halt in Asia, the market with the largest buyers. This is linked to a significant price gap between buyers and sellers in China, as well as a sharp increase in the cost of chartering tankers not affected by US sanctions, report traders and logistic agencies.
Washington introduced new sanctions against Russia's oil delivery network on January 10th of this year, leading to a sharp rise in tanker shipping tariffs. Some buyers and ports in China and India have started to refuse vessels affected by sanctions.
For Russian ESPO Blend oil exported from the Kozmino (Nakhodka) port in the Pacific Ocean, a premium of $3-5 per barrel is being offered for delivery to China according to the (DES) terms relative to ICE Brent quotes. The shipping tariffs for Aframax tankers on this route have increased by several million dollars.
Before the January sanctions, due to high demand in the winter season and the price increase of Iran's competing oil types, the selling price of ESPO Blend in the Chinese market had risen up to $2 per barrel. This was the highest indicator since the start of the Ukraine war in 2022, when the deep discounts had reached $6.
Challenges in the Indian market
According to the finance director of Bharat Petroleum Corp Ltd (BPCL.NS) last week to Reuters, the company has not received new offers for March. Usually, offers are received mid-month, but this time, the volume of cargo available for March is expected to decrease compared to January and December.
Typically, India receives offers for Russian oil in the middle of each month. In 2024, Russian oil constituted 36% of India's oil imports and one-fifth of China's imports.
According to Kpler analysis company, new sanctions target tankers servicing 42% of Russia's seaborne oil exports. Regardless, tankers under sanctions will continue to deliver oil to Chinese and Indian ports for a certain period.
The Indian oil minister Pankaj Jain reported last week that the US has warned India that Russian oil loaded on tankers must be discharged by February 27th. Moreover, payments for oil transported in sanctioned tankers must be completed by March 12th.
Delays at Ports
Despite being officially on temporary permission, tankers under sanctions are encountering delays in discharging oil in China.
– On January 15-17, three tankers discharged ESPO and Sokol grade oil cargoes.
– The Olia tanker discharged its ESPO cargo in Yantai (Shandong) port on January 21, after carrying the cargo for three weeks.
– The Huihai Pacific tanker, having loaded its cargo on January 5, is still waiting to discharge in Tianjin port, while the Viktor Titov tanker loaded its cargo on January 6 and is currently heading to Qingdao port.
Since January 10th, India has seen nine tankers under sanctions discharge oil, with several more tankers carrying Urals grade oil en route.
According to FGE consulting company, due to US sanctions and restrictions imposed by China's Shandong port group at the beginning of this month, the Shandong province plants may lose up to 1 million barrels of oil per day.
Economic Consequences
– Independent oil refineries are forced to process less oil as alternative suppliers are more expensive.
– According to FGE calculations, the processing volume could decrease by up to 400,000 barrels per day until February.
– Kpler analyst Sue Mujoo believes China's import of Russia's Eastern Siberian oil will continue to decline in the coming weeks. Last week, this import dropped to the lowest level in the last six months – 717,000 barrels/day.
– As for India, according to FGE data, the country might face a shortage of 450,000 barrels per day of Russian oil. However, Indian refineries are making use of the ongoing sanctions.
India has been feeling the decline in Russian oil since December 2023. According to Reuters, Indian refineries are trying to purchase oil from the Middle East, Africa, and the US for March and April, as the supply of Russian oil might further decrease.