Марказий Осиё 2050 йилга бориб музликларининг учдан бир қисмини йўқотиши мумкин. Бу ҳақда Тожикистон Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш қўмитаси раиси Баҳодур Шерализода CОP29 доирасида иқлим бўйича бўлиб ўтган панел муҳокамасида маълум қилди.
Тожикистонда 14 мингдан ортиқ музликлар мавжуд бўлиб, минтақадаги сув ресурсларининг 60 фоизини таъминлайди. Бу музликларнинг тез эриши бутун минтақанинг сув, озиқ-овқат ва энергетика хавфсизлигига таҳдид солмоқда, деди Шерализода. У сўнгги 30-40 йил ичида республикада 1000 дан ортиқ музликлар эриб кетганини эслади.
Осиё тараққиёт банки президенти Масацугу Асакава, ўз навбатида, музликларни ҳимоя қилиш ва қишлоқ хўжалигини барқарор ривожлантиришга қаратилган ташаббусларга 7 йил давомида минтақага 3,5 миллиард доллар сармоя киритиш режаларини айтди.
Минтақавий ҳамкорлар, жумладан, Озарбайжон экология вазири Мухтор Бобоев музликларнинг эриши муаммосини ҳал қилишда ягона ёндашув муҳимлигини таъкидлади. Иқлим вазиятининг ёмонлашуви ва музликларнинг қисқариши сув танқислигига олиб келади ҳамда Марказий Осиё ва Кавказдаги қишлоқ хўжалиги ва экотизимларга салбий таъсир кўрсатади.

Central Asia may lose a third of its glaciers by 2050.
Central Asia could lose a third of its glaciers by 2050. This was stated by Bahodur Sheralizoda, the head of the Committee for Environmental Protection of Tajikistan, during a panel discussion on climate within the framework of COP29,he informed.
Tajikistan has more than 14,000 glaciers, which provide 60 percent of the region's water resources. The rapid melting of these glaciers poses a threat to the region's water, food, and energy security, said Sheralizoda. He recalled that over the last 30-40 years, more than 1,000 glaciers have melted away in the republic.
Masatsugu Asakawa, the president of the Asian Development Bank, in turn, spoke about plans to invest 3.5 billion dollars over 7 years in initiatives aimed at protecting glaciers and promoting sustainable agricultural development.
Regional partners, including the Minister of Ecology of Azerbaijan, Mukhtar Babayev, emphasized the importance of a unified approach in addressing the issue of glacier melting. The worsening climate situation and the reduction of glaciers will lead to water scarcity and will negatively affect agriculture and ecosystems in Central Asia and the Caucasus.