Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг сўнгги ҳисоботига кўра, сентябрь ойида дунё бўйича mpox (маймун чечаги) инфекциясига чалиниш ҳолатлари рекорд даражага етган. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги Матбуот хизмати хабар қилди.
Бу даврда 2763 та янги касалланиш ҳолати рўйхатга олиниб, август ойига нисбатан 8 фоиз ўсиш қайд этилган. Аниқланган беморларнинг асосий қисми, яъни 1756 нафари Африка минтақаси аҳолиси ҳиссасига тўғри келади.
Ўз навбатида, маймун чечаги вирусидан ўлим кўрсаткичлари ҳам ортмоқда. Африка касалликларни назорат қилиш ва олдини олиш марказининг маълум қилишича, шу кунгача mpoxни юқтирган беморлардан 1,1 минг нафари ҳаётдан кўз юмган.
Шунга асосланиб, марказ “Африкада ушбу инфекция тарқалиши билан боғлиқ эпидемиологик вазият назоратдан чиқмоқда” деб хулоса қилди.

Death rates from the monkeypox virus are also increasing.
According to the latest report by the World Health Organization, in September, cases of mpox (monkeypox) infection have reached record levels worldwide. This was reported by the Press Service of the Ministry of Health.
In this period, 2763 new cases were registered, marking an 8 percent increase compared to August. The majority of identified patients, namely 1756 individuals, are residents of the African region.
In turn, the mortality rates from the monkeypox virus are also increasing. According to the Africa Centers for Disease Control and Prevention, to date, 1.1 thousand patients infected with mpox have died.
Based on this, the center concluded that “the epidemiological situation related to the spread of this infection in Africa is getting out of control.”