“Хоккей спорт турини ривожлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент Қарори (ПҚ-334-сон, 23.09.2024 й.) қабул қилинди, дея хабар бермоқда Адлия вазирлиги.
Унга кўра, хоккей спорт тури бўйича терма жамоалар ва спорт клублари учун спорт захирасини яратиш, иқтидорли спортчиларни саралаш (селекция)нинг рақамлаштирилган тизимини жорий қилиш хоккей спорт турини ривожлантиришнинг асосий йўналишларидан бири этиб белгиланди.
2025 йилдан бошлаб ҳар йили:
- хоккей спорт тури бўйича халқаро ташкилотлар ва чет эллик мутахассислар иштирокида семинар-тренинглар, шунингдек, илмий-амалий анжуманлар ўтказиб борилади;
- “Спорт фаолияти” (хоккей)” бакалавриат таълим йўналиши талабаларининг хоккей клублари спорт базаларида амалиётини ташкил этиш чоралари кўрилади.
Ўзбекистон хоккей федерацияси, хоккей спорт тури бўйича спорт клублари ва нодавлат спорт таълим ташкилотлари учун фойда солиғи 3 йил муддатга 50 фоизга камайтирилади.
Ўзбекистон хоккей федерацияси, хоккей спорт тури бўйича спорт клублари ва нодавлат спорт таълим ташкилотлари фаолиятини молиялаштириш учун юридик шахслар томонидан йўналтириладиган ҳомийлик хайриялари суммаси фойда солиғини ҳисоблашда солиқ солинадиган базадан чегириб ташланади.

“On additional measures for the development of hockey sport” President's Decree (PQ-334, dated 23.09.2024) has been adopted, reports the Ministry of Justice.
Accordingly, creating a sports reserve for national teams and sports clubs in hockey, and implementing a digitized system for the selection (selection) of talented athletes has been designated as one of the main directions for the development of hockey sport.
Starting from the year 2025 annually:
- seminar-trainings involving international organizations and foreign experts in hockey, as well as scientific-practical conferences, will be held;
- measures will be taken to organize internships for students of the bachelor’s degree program “Sport Activity” (hockey) at the sports bases of hockey clubs.
The profit tax for the Uzbekistan Hockey Federation, sports clubs, and non-state sports education organizations in hockey will be reduced by 50 percent for a period of three years.
The amounts of sponsorship and charitable donations directed by legal entities for financing the activities of the Uzbekistan Hockey Federation, sports clubs, and non-state sports education organizations in hockey will be deducted from the taxable base when calculating the profit tax.