Ўзбекистонда бу йил ҳам мактаб ўқувчилари учун мажбурий форма жорий этилмаслиги, қатъий талаб қўйилмаслиги ҳақида хабар берган эдик.
Қайд этилишича, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги томонидан тасдиқланган “Умумий ўрта таълим муассасаларининг такомиллаштирилган намунавий одоб-ахлоқ қоидалари”га мувофиқ, ҳар бир умумтаълим мактабининг бу борадаги ўз ички Низомлари қабул қилинган.
Унга кўра, мактаб ўқувчиларининг мактаб формасида келиш тартиби умумтаълим муассасаларининг ушбу ички Низомларида белгиланган. Ушбу талаб мактаб формаларининг мажбурий жорий этилмаслигини англатмайди.

The rejection of the implementation of mandatory school uniforms was denied.
This year in Uzbekistan, it has been reported that the mandatory school uniform for students will not be enforced, and strict requirements will not be imposed
As noted, the "Refined Sample Behavioral Rules for General Secondary Education Institutions" approved by the Ministry of Preschool and School Education, each general education school has adopted its internal Regulations in this regard.
Accordingly, the requirement for students to come to school in uniform is specified in these internal regulations of the educational institutions. This requirement does not imply the mandatory implementation of school uniforms.