AQShda ish o‘rinlari mart oyida kutilmagan darajada oshdi
AQShda ishga qabul qilish o'tgan oyda keskin oshdi. Bu Erondagi AQSh–Isroil urushi tufayli yuzaga kelgan energetik shok va noaniqliklarga qaramasay kuzatildi.
'AQShda ish o‘rinlari mart oyida kutilmagan darajada oshdi'ning rasmi
AQSH mehnat departamenti ma'lum qilishicha, ish beruvchilar 178 mingta yangi ish o‘rni yaratgan. Bu kutilganidan ancha yuqori ko‘rsatkich bo‘lib, ishsizlik darajasi esa 4,3 foizga tushgan.
Tahlilchilarning aytishicha, mazkur o‘sish fevral oyida yirik yo‘qotishlarga sabab bo‘lgan sog‘liqni saqlash sohasidagi ish tashlashlar yakunlangani bilan izohlanishi mumkin. Shu bilan birga, bu raqamlar so‘nggi bir yilda sezilarli sekinlashgan mehnat bozorining barqarorligiga bo‘lgan ishonchni oshirishi mumkin.
Shuningdek, usbu holat Federal rezerv tizimi tomonidan foiz stavkalarini pasaytirishni kechiktirish uchun asoslarni kuchaytirishi kutilmoqda. Bank neft narxlarining oshishi iqtisodiyotga qanday ta'sir qilishini kuzatmoqda.
AQSH prezidenti Donald Trump Markaziy bankni qarz olish xarajatlarini keskin kamaytirishga chaqirgan. Uning fikricha, bu iqtisodiyotni rag‘batlantiradi.
Biroq Federal rezerv tizimi so‘nggi oylarda inflyatsiyadan havotir bildirmoqda. Inflyatsiya hanuz 2 foizlik maqsaddan yuqori darajada saqlanib qolmoqda. FRT raisi Jerom Pauel iqtisodiyotni nozik muvozanatda deb baholab, yangi ish o‘rinlari yaratilishi sust, qisqartirishlar esa cheklangan darajada ekanini ta'kidlagan.
Oq uy tomonidan immigratsiyaga bosimni kuchaytirish va tariflar joriy etish kabi siyosiy o‘zgarishlar ham bozor dinamikasiga ta'sir ko‘rsatgan.
Erondagi urush mazkur jarayonlarni yanada kuchaytirishi mumkin. Biroq uning to‘liq ta'sirini baholash uchun hali erta. Qayd etilishicha, Mehnat departamenti odatda ish beruvchilar va xonadonlar o‘rtasidagi so‘rovlarni oy o‘rtalarida o‘tkazadi, bu esa urush boshlanganidan bir necha hafta o‘tib amalga oshirilgan.

According to the U.S. Department of Labor, employers created 178,000 new jobs. This is a significantly higher indicator than expected, and the unemployment rate has fallen to 4.3 percent.
Analysts say this growth can be explained by the conclusion of strikes in the healthcare sector, which caused significant losses in February. At the same time, these figures may increase confidence in the stability of the labor market, which has noticeably slowed over the past year.
This situation is also expected to strengthen the grounds for the Federal Reserve System to delay lowering interest rates. The bank is observing how rising oil prices will affect the economy.
U.S. President Donald Trump has called on the Central Bank to sharply reduce borrowing costs. In his opinion, this stimulates the economy.
However, the Federal Reserve System has expressed concern about inflation in recent months. Inflation remains above the 2 percent target. Fed Chairman Jerome Powell assessed the economy as being in a delicate balance, emphasizing that new job creation is slow and layoffs are limited.
Political changes from the White House, such as increasing pressure on immigration and implementing tariffs, have also affected market dynamics.
The war in Iran could further intensify these processes. However, it is still too early to assess its full impact. It is noted that the Department of Labor typically conducts surveys between employers and households in the middle of the month, which were carried out several weeks after the start of the war.