AQSh prezidenti Donald Trump Eronni Hormuz bog‘ozini ochishga chaqirib, Tehronga 48 soatlik ultimatum qo‘yganini ma’lum qildi, deya yozmoqda "zamon.uz".
Prezident ta’kidlaganidek, agar bog‘oz usbu muddat ichida to‘liq ochilmasa, AQSh Eronning energetika infratuzilmasiga, jumladan elekt stansiyalariga zarbalar berishni boshlashi mumkin. Uning so‘zlariga ko‘ra, birinchi navbatda mamlakatdagi eng yirik energetika inshootlaridan biri nishonga olinadi. Donald Trump bu bayonotni o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida e’lon qilgan.
Shuningdek, Isroil Katz avvalroq IDF hamda AQSh harbiylari yaqin vaqt ichida Eronga qarshi zarbalarni kuchaytirish ehtimoli borligini ma’lum qilgan edi.
Bundan oldin 22 ta davlat rasmiylari Hormuz bog‘ozi orqali kemalarning havfsiz harakatlanishini ta’minlash bo‘yicha xalqaro sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini bildirgan. Ular Eronning qo‘shni davlatlarga qaratilgan hujumlarini qoralab, zarardan jabr ko‘rgan mamlakatlarga moliyaviy yordam ko‘rsatishga ham tayyor ekanliklarini ma’lum qilgan.
Shu bilan birga, NBC News xabariga ko‘ra, Oq uy ma’muriyati Hormuz hududida kemalar havfsizligini ta’minlash maqsadida Eron portlarini nazorat qilish hamda Fors ko‘rfazidagi ayrim kichik orollarga qo‘shin joylashtirish ehtimoli ham muhokama qilmoqda.

Trump gave Iran a 48-hour deadline to open the Strait of Hormuz.
U.S. President Donald Trump has called for the opening of the Strait of Hormuz and issued a 48-hour ultimatum to Tehran, reports "zamon.uz".
As the President emphasized, if the strait is not fully opened within this period, the U.S. could begin strikes on Iran's energy infrastructure, including power plants. According to his words, one of the country's largest energy facilities will be targeted first. Donald Trump made this statement on his Truth Social network.
Also, earlier, Israel Katz had stated that there is a possibility the IDF and U.S. military could intensify strikes against Iran in the near future.
Prior to this, officials from 22 countries expressed their readiness to support international efforts to ensure the safe passage of ships through the Strait of Hormuz. They condemned Iran's attacks on neighboring states and announced their readiness to provide financial assistance to the countries that suffered damage.
At the same time, according to NBC News, the White House administration is also discussing the possibility of monitoring Iranian ports and deploying troops to some small islands in the Persian Gulf to ensure the safety of ships in the Hormuz area.