Oʻzbekistonda sunʼiy intellektdan foydalanish boʻyicha etika qoidalari tasdiqlandi
Adliya vazirligi sun'iy intellektga asoslangan yechimlarni yaratish, joriy etish va ulardan foydalanish tartibini belgilaydigan etika qoidalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi. Hujjat 2026 yil 17 iyundan kuchga kiradi.
Ma’lum qilinishicha, yangi qoidalarga ko‘ra, sun'iy intellekt texnologiyalarini ishlab chiquvchilar va ulardan foydalanuvchilar bir qator asosiy tamoyillarga amal qilishi shart. Ular orasida qonuniylik, shaxs, jamiyat va davlat manfaatlarini hamda atrof-muhitni himoya qilish ustuvorligi, tushunarlik, mas’uliyat va nazorat kabi talablar bor.
Shuningdek, sun'iy intellektdan foydalanishda adolatlilikni ta’minlash, kamsitishga yo‘l qo‘ymaslik, ochiqlik va shaffoflikni saqlash, ma’lumotlarni himoya qilish hamda texnologiyalarning ishonchli va xavfsiz bo‘lishi ham asosiy tamoyillar sifatida belgilangan.
Qayd etilishicha, mazkur etika qoidalari sun'iy intellektdan foydalanishda inson huquqlari va jamiyat manfaatlarini himoya qilishga xizmat qiladi.
'Angrenda halok bo‘lgan bolani itlar g‘ajib o‘ldirmaganmi?'ning rasmi
Jamiyat Bugun 06:28
Angrenda halok bo‘lgan bolani itlar g‘ajib o‘ldirmaganmi?
Baʼzilar hodisaga daydi itlar sabab boʻlganini aytasa, boshqalar baxtsiz hodisa tufayli yosh bolaning hayoti oʻlim bilan yakun topgani bildirilmoqda.
'Toshkentda FVB inspektori pora bilan qoʻlga tushdi'ning rasmi
Toshkentda FVB inspektori pora bilan qoʻlga tushdi
Toshkent shahrida Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi xodimi xususiy klinika rahbaridan pul olib, vaʼdasini bajarmagan vaqtida ushlandi.
'Jizzaxda haydovchi eshakni yuk mashinasiga bog‘lab sudradi'ning rasmi
Jizzaxda haydovchi eshakni yuk mashinasiga bog‘lab sudradi
Zarafshon tumanida haydovchi eshakni yuk mashinasi orqasiga bog‘lab, bir necha yuz metrgacha sudrab borgani aks etgan video tarqaldi.
'Toshkentda Telegram orqali narkotik sotgan “narkomagazin” fosh etildi.'ning rasmi
Toshkentda Telegram orqali narkotik sotgan “narkomagazin” fosh etildi.
Poytaxtda narkotik va psixotrop moddalar savdosi bilan shugʻullangan Telegram-bot faoliyatiga chek qoʻyildi.
'Turkiyada o‘zbekistonlik ayol to‘rtinchi qavatdan qulab tushdi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 04:08
Turkiyada o‘zbekistonlik ayol to‘rtinchi qavatdan qulab tushdi
Izmir shahrida 22 yoshli o‘zbekistonlik ayol ko‘p qavatli uynning to‘rtinchi qavatidan tushib ketib, og‘ir ahvolda shifoxonaga yotqizildi.

Ethical rules for the use of artificial intelligence have been approved in Uzbekistan.
The Ministry of Justice has registered ethical rules that define the procedure for creating, implementing, and using solutions based on artificial intelligence. The document comes into force on June 17, 2026.
It is reported that according to the new rules, developers and users of artificial intelligence technologies must adhere to a number of key principles. Among them are requirements such as the priority of protecting the interests of the individual, society, and the state, as well as the environment, legality, transparency, accountability, and control.
Furthermore, ensuring fairness in the use of artificial intelligence, preventing discrimination, maintaining openness and transparency, protecting data, and ensuring the reliability and safety of technologies are also established as fundamental principles.
It is noted that these ethical rules serve to protect human rights and societal interests in the use of artificial intelligence.
Society Today 04:08
Image of 'Young men who boasted on social media about driving at speeds exceeding 200 km/h have been detained for 15 days.'
Society 16.03.2026 15:47
Young men who boasted on social media about driving at speeds exceeding 200 km/h have been detained for 15 days.