ТИВ раҳбари Эронлик маслакдоши билан гаплашди?
O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Eron Islom Respublikasi tashqi ishlar vaziri Sayyid Abbos Arachi janoblari bilan telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda u o‘zining ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida yozdi.
So‘nggi voqealar oqibatida tinch aholi orasida qurbonlar bo‘lgani munosabati bilan ta’ziya izhor etib, jabrlangan oilalarga nisbatan hamdardligimizni bildirdik,— deya yozadi Saidov.
Shuningdek, u Arachi bilan Eron hamda AQSh o‘rtasidagi ziddiyat yuzasidan fikr almashgan.
Hamkasbim bilan mintaqadagi vaziyatni muhokama qildik pozitsiyamizni har qanday keyingi keskinlashuv jiddiy gumanitar pozitsiyamizni xavfsizlik oqibatlariga olib kelishi mumkinligini qayd etdik,— deya qo‘shimcha qilgan TIV rahbari.
Bundan tashqari, Baxtiyor Saidov dunyoda yuz berayotgan mudhish voqealar O‘zbekiston pozitsiyasi haqida ham to‘xtalgan.
Barcha kelishmovchilik pozitsiyamizni nizolar faqat tinch yo‘l bilan – muloqot pozitsiyamizni diplomatiya orqali hal etilishi lozimligi haqidagi pozitsiyamizni pozitsiyamizni izchil pozitsiyamizni yana bir bor tasdiqladik,— deya qo‘shimcha qilgan u.

The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan held a telephone conversation with His Excellency Seyed Abbas Araghchi, the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran. He wrote about this on his social media page here.
In connection with the casualties among the peaceful population as a result of recent events, we expressed condolences and conveyed our sympathy to the affected families,— writes Saidov.
He also exchanged views with Araghchi regarding the conflict between Iran and the USA.
With my colleague, we discussed the situation in the region, noting that any further escalation could lead to serious humanitarian and security consequences,— added the head of the MFA.
Furthermore, Bakhtiyor Saidov also touched upon Uzbekistan's position regarding the terrible events taking place in the world.
We once again confirmed our consistent position that all disagreements and conflicts must be resolved only by peaceful means—through dialogue and diplomacy,— he added.