Bugun ayrim hududlarda yomg‘ir yog‘ishi kutilmoqda
Yangi hafta O‘zbekistonning aksar hududlarida o‘zgaruvchan ob-havo, yomg‘ir va kuchayib borayotgan shamol bilan boshlanadi.
'Bugun ayrim hududlarda yomg‘ir yog‘ishi kutilmoqda'ning rasmi
"O'zgidromet" ma'lumotlariga ko'ra, 9 fevral, dushanba kuni respublika bo'ylab yog'ingarchilik va kuchli shamol kuzatiladi.
Toshkent shahrida havo o'zgaruvchan bo'lib, kechga tomon yomg'ir yog'ishi mumkin. Shamol sharqdan g'arbga o'zgarib, sekundiga 3–8 metr tezlikda esadi, ayrim paytlarda 10–12 metrgacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi +6...+8 daraja iliq, kunduzi esa +14...+16 daraja iliq bo'ladi.
Qoraqalpog'iston Respublikasining ba'zi joylarida yomg'ir yog'ishi, ayrim hududlarda yog'ingarchilik qorga aylanishi mumkin. Tuman tushishi ehtimoli bor. Shamol g'arbdan sekundiga 7–12 metr tezlikda esadi. Havo harorati kechasi 0...-5 daraja sovuq, kunduzi 0...+5 daraja iliq atrofida bo'ladi.
Xorazm viloyatida ham o'zgaruvchan ob-havo saqlanib, ayrim joylarda yomg'ir yog'ishi va tuman kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi -2 daraja sovuqdan +3 daraja iliqqacha, kunduzi +3...+8 daraja iliq bo'ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o'zgaruvchan bo'ladi, ba'zi joylarda yomg'ir yog'adi, tushishi mumkin. Sharqiy shamol yo'nalishini o'zgartirib, g'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda esadi, ba'zi joylarda 13-18 metrgacha, ayrim joylarda 22-25 metrgacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi +7...+12 daraja iliq, kunduzi +12...+17 daraja iliq bo'ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida havo o'zgaruvchan bo'ladi, ba'zi joylarda yomg'ir yog'adi, tushishi mumkin. Sharqiy shamol yo'nalishini o'zgartirib, g'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda esadi, ba'zi joylarda 13-18 metrgacha, ayrim joylarda 22-25 metrgacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi +5...+10 daraja iliq, kunduzi +12...+17 daraja iliq bo'ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida ham havo o'zgaruvchan ba'zi joylarda yomg'ir yog'adi, tushishi mumkin. Sharqiy shamol yo'nalishini o'zgartirib, g'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda esadi, ba'zi joylarda 13-18 metrgacha, ayrim joylarda 20-22 metrgacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi +7...+12 daraja iliq, kunduzi +12...+17 daraja iliq bo'ladi.
Andijon, Namangan, Farg'ona viloyatlarida havo o'zgaruvchan bo'ladi, yog'ingarchilik kutilmaydi. Ba'zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan sekundiga 5-10 metr tezlikda esadi. Harorat kechasi -2 daraja sovuq, +3 daraja iliq, kunduzi +8...+13 daraja iliq bo'ladi.
Respublikaning tog' oldi va tog'li hududlarida ham havo o'zgaruvchan bo'ladi, yog'ingarchilik (yomg'ir, qor), ba'zi joylarda kuchli bo'ladi, tuman tushishi mumkin. Qor ko'chishi havfi bor. Sharqiy shamol yo'nalishini o'zgartirib, g'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda esadi, ba'zi joylarda 15-20 metrgacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi va kunduzi 0...+5 daraja iliq bo'ladi.

The new week in most regions of Uzbekistan begins with variable weather, rain, and intensifying wind.
According to "Uzhydromet" data, on Monday, February 9, precipitation and strong winds are expected across the republic.
In Tashkent city, the weather will be variable, with rain possible towards the evening. The wind will change from east to west, blowing at 3–8 meters per second, and may occasionally increase to 10–12 meters per second. The temperature at night will be +6...+8 degrees warm, and during the day +14...+16 degrees warm.
In some areas of the Republic of Karakalpakstan, rain is expected, and in some regions, precipitation may turn into snow. Fog is possible. The wind will blow from the west at 7–12 meters per second. The air temperature at night will be 0...-5 degrees cold, and during the day around 0...+5 degrees warm.
In Khorezm region, variable weather will also persist, with rain possible in some areas and fog likely. The temperature at night will range from -2 degrees cold to +3 degrees warm, and during the day +3...+8 degrees warm.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be variable, with rain possible in some areas. The easterly wind direction will change, blowing from the west at 7-12 meters per second, increasing to 13-18 meters per second in some areas, and up to 22-25 meters per second in certain places. The temperature at night will be +7...+12 degrees warm, and during the day +12...+17 degrees warm.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be variable, with rain possible in some areas. The easterly wind direction will change, blowing from the west at 7-12 meters per second, increasing to 13-18 meters per second in some areas, and up to 22-25 meters per second in certain places. The temperature at night will be +5...+10 degrees warm, and during the day +12...+17 degrees warm.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will also be variable, with rain possible in some areas. The easterly wind direction will change, blowing from the west at 7-12 meters per second, increasing to 13-18 meters per second in some areas, and up to 20-22 meters per second in certain places. The temperature at night will be +7...+12 degrees warm, and during the day +12...+17 degrees warm.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be variable, with no precipitation expected. Fog is possible in some areas. The wind will blow from the east at 5-10 meters per second. The temperature at night will be -2 degrees cold to +3 degrees warm, and during the day +8...+13 degrees warm.
In the foothill and mountainous regions of the republic, the weather will also be variable, with precipitation (rain, snow) expected, which may be heavy in some areas, and fog possible. There is a risk of avalanches. The easterly wind direction will change, blowing from the west at 7-12 meters per second, increasing to 15-20 meters per second in some areas. The temperature at night and during the day will be 0...+5 degrees warm.