O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi birinchi vitse-prezidenti Ravshan Ermatov 2026 yilgi Jahon chempionati arafasida O‘zbekiston milliy terma jamoasi Rossiya terma jamoasiga qarshi o‘rtoqlik uchrashuvi o‘tkazishni rejalashtirmoqtaligini ma’lum qildi. Bu haqda u RIA Novosti agentligiga bergan intervyusida aytib o‘tdi.
Ma’lumki, O‘zbekiston terma jamoasi tarixda ilk bor Jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritgan. AQSh, Kanada va Meksikada bo‘lib o‘tadigan muniolda Fabio Kannavaro shogirdlari Portugaliya hamda Kolumbiyaga qarshi maydonga tushadi. Guruhdagi uchinchi raqib qit’alararo plei-off natijalariga ko‘ra aniqlandi.
Jahon chempionati oldidan terma jamoalar mart oyida FIFA Seriyasi doirasida ikki o‘rtoqlik uchrashuvi o‘tkazadi. Aprel oyidagi xalqaro tanaffus bo‘yicha aniq rejalar hozircha e’lon qilinmagan. May oyida Superliga yetakchilariga qarshi nazorat bahslari rejalashtirilgan bo‘lsa, iyun oyida Kanada terma jamoasiga qarshi o‘rtoqlik uchrashuvi o‘tkazilishi kutilmogda.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston va Rossiya terma jamoalari shu kungacha bir marta — 2022 yil noyabr oyida Toshkentda o‘zaro bahs olib borgan va uchrashuv 0:0 hisobida yakunlangan.

Ravshan Irmatov, the first vice-president of the Uzbekistan Football Association, announced plans for the Uzbekistan national team to hold a friendly match against the Russian national team ahead of the 2026 World Cup. He stated this in an interview with the RIA Novosti agency.
It is known that the Uzbekistan national team has qualified for the World Cup for the first time in its history. At the Mundial to be held in the USA, Canada, and Mexico, Fabio Cannavaro's charges will take to the field against Portugal and Colombia. The third opponent in the group will be determined based on the results of the intercontinental play-offs.
Before the World Championship, the national team will play two friendly matches in March as part of the FIFA Series. Specific plans for the international break in April have not yet been announced. While control matches against leaders of the Super League are planned for May, a friendly match against the Canadian national team is expected to be held in June.
We recall that the national teams of Uzbekistan and Russia have faced each other only once to date — in November 2022 in Tashkent, and that match ended with a 0:0 score.