2026 yil 1 yanvardan boshlab tuman va shahar byudjetlari xarajatlarini kamaytirish taqiqlanadi.
Prezidentning tegishli qaroriga asosan O‘zbekistonda mahalliy hokimiyat organlarining vakolatlari kengaytiriladi va bu orqali ularning moliyaviy mustaqilligi ta’minlanadi.
Qayd etilishicha, 2026 yil 1 yanvardan boshlab, tuman (shahar)lar hokimlarining qurilish, kommunikatsiyalar, kommunal xo‘jalik, ekologiya va ko‘kalamzorlashtirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari bir vaqtning o‘zida obodonlashtirish boshqarmalari boshlig‘i hisoblanadi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklari quyidagilarni amalga oshiradi:
2026 yil 1 martgacha obodonlashtirish boshqarmalariga kamida 0,5 ga yer maydonlarini ajratgan holda issiqxonalar tashkil etish;
kelasi yil 1 apreldan shahar obodonlashtirish boshqarmalariga birlashtirilgan hududlarga ular tomonidan yetishtirilgan mavsumiy gul ko‘chatlari ekish choraklarini ko‘rish
2027 yildan boshlab respublikaning barcha hududlaridagi obodonlashtirish boshqarmalarida joriy etish;
bir oy muddatda boshqarmalarga birlashtirilgan hududlardagi avtoturargohlarni to‘liq xatlovdan o‘tkazish;
2026 yil 1 aprelgacha barcha avtoturargohlarga avtomototransport vositalarining kirish-chiqishini nazorat qiluvchi avtomatlashtirilgan tizim o‘rnatish nazarda tutilgan.
Hokimiyat organlari huzuridagi jamg‘armalar va mahalliy byudjetlar 2026 yil 1 yanvardan mahalliy qo‘shimcha manbalar mablag‘ining bo‘sh turgan qismini auktsion orqali bankda depozitga qo‘yib, daromad topishiga ruxsat beriladi.

Andy leads the assistants of the mayor in the improvement departments.
Based on the relevant decree of the President, the powers of local government bodies in Uzbekistan will be expanded, and through this, their financial independence will be ensured.
It is noted that starting from January 1, 2026, the deputies of district (city) hokims on issues of construction, communications, utilities, ecology, and landscaping will simultaneously be considered the heads of landscaping departments.
The Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, regional and Tashkent city hokimiyats will implement the following:
By March 1, 2026, establishing greenhouses with the allocation of at least 0.5 hectares of land area to landscaping departments;
from April 1 of the next year, implementing measures for planting seasonal flower seedlings supplied by them in the territories attached to city landscaping departments
implementation in landscaping departments across all regions of the republic starting from 2027;
within one month, conducting a full inventory of parking lots in the territories attached to the departments;
it is planned to install an automated system to control the entry and exit of motor vehicles at all parking lots by April 1, 2026.
Funds under government bodies and local budgets will be allowed, starting from January 1, 2026, to place the free portion of local additional source funds on deposit in a bank through auction to generate income.