Roʻyxatga siyosat, moliya, texnologiya va madaniyat sohalarida global taʼsirga ega yetakchi ayollar kiritildi.
'Dunyoing eng qudratli ayollar reytingi eʼlon qilindi'ning rasmi
Forbesning 2025-yilgi reytingida birinchi o‘rinni Evropa Komissiyasi prezidenti Ursula fon der Leyen egalladi. Ikkinchi va uchinchi o‘rinlardan mos ravishda Evropa Markaziy banki prezidenti Kristin Lagard hamda Yaponiya tarixidagi ilk ayol bosh vazir Sanae Takaychi joy oldi.
Shuningdek, ro‘yxatning yuqori pog‘onalaridan Italiya bosh vaziri Jorjiya Meloni, Meksika prezidenti Kludiya Sheynbaum, General Motors rahbari Meri Barra va AMD bosh direktori Liza Su kabi siyosiy va biznes yetakchilar ham o‘rin oldi.
2025-yil reytingida yangi ishtirokchilar ham bor. Ular orasida OpenAI moliya direktori Sara Friar, tadbirkor Kim Kardashian, Namibiyaning ilk ayol prezidenti Netumbo Nandi-Ndaitva hamda Netflixning mashhur "K-pop jin ovchilari" animatsion loyihasi yaratuvchilari qayd etildi.
Forbes reytingi ayollarning global siyosat, iqtisodiyot va madaniyatdagi ta’sirini baholashda ularning hokimiyat doirasi, moliyaviy qudrati, omma bilan tanilishi va sohadagi roliga asoslanadi.

The ranking of the world's most powerful women has been announced.
The list includes women leaders in politics, finance, technology, and culture who have global influence.
Image of 'The ranking of the world's most powerful women has been announced.'
Ursula von der Leyen, President of the European Commission, took the top spot in Forbes' 2025 ranking. The second and third places were taken by European Central Bank President Christine Lagarde and Japan's first female prime minister in history, Sanae Takaichi, respectively.
Also securing high positions in the list were political and business leaders such as Italian Prime Minister Giorgia Meloni, Mexican President Claudia Sheinbaum, General Motors CEO Mary Barra, and AMD CEO Lisa Su.
The 2025 ranking also features new participants. Among them are noted OpenAI CFO Sarah Friar, entrepreneur Kim Kardashian, Namibia's first female president Ntombi Nandi-Ndaitwah, and the creators of Netflix's popular animated project "K-Pop Demon Hunters."
The Forbes ranking evaluates women's global influence in politics, economics, and culture based on their sphere of power, financial strength, public recognition, and role in their field.