O‘zbekistonda alkogol’ mahsulotlariga aksiz solig‘i JST talablari asosida birlashtiriladi
2027 yil 1 yanvargacha alkogolʼ mahsulotlariga qoʻllaniladigan aksiz stavkalari bosqichma-bosqich tenglashtiriladi.
'O‘zbekistonda alkogol’ mahsulotlariga aksiz solig‘i JST talablari asosida birlashtiriladi'ning rasmi
Byudjet ma'lumotlariga ko'ra, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va Jahon savdo tashkiloti talablariga moslashish maqsadida ichimliklar bo‘yicha aktsiz solig‘i stavkalari qayta ko‘rib chiqiladi.
2026 yil 1 fevraldan aroq, kon‘yak va boshqa alkogol‘ mahsulotlari uchun aktsiz stavkasi mahalliy mahsulotlarda 1 litr uchun 48 ming so‘m, import mahsulotlarida 60 ming so‘m etib belgilanadi. 2026-yil 1 iyuldan esa ushbu stavkalar 48 ming so‘m miqdorida yagona tartibga o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, vino va pivo uchun ham yangi stavkalar joriy etilishi taklif qilinmoqda. 2026 yil 1 fevraldan tabiiy vinoning 1 litri mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun 7 ming, import vinolar uchun 12 ming so‘m qilib belgilanishi ko‘zda tutilgan.
Pivo bo‘yicha esa mahalliy mahsulotlar uchun 3 ming, import uchun 5 ming so‘m stavka belgilanishi rejalashtirilgan. 1 iyuldan boshlab esa vino va pivo stavkalari to‘liq tenglashtiriladi.
2026 yil 1 yanvardan iste'mol va texnik etil spirti uchun 1 litriga 15 ming so‘m stavka saqlab qolinadi. Shu bilan birga, etil spirtining bosh fraksiyasi bo‘yicha aktsiz 15 ming so‘mdan 5 ming so‘mgacha pasayitirilishi taklif etilgan.
Tamakiga oid o‘zgarishlar ham kutilmogda: 2026 yil 1 fevraldan ayrim tamaki mahsulotlari, iyuldan esa filtrli va filtrlisiz sigaretlar bo‘yicha stavkalar 7 foizga oshiriladi.
Bunda mahalliy va import mahsulotlar uchun yagona stavka joriy qilinadi — masalan, 1 ming dona sigaret uchun 365 ming so‘m, 1 dona sigara uchun 21,5 ming so‘m miqdorida.
Mazkur o‘zgarishlar prezidentning 2024 yil 3 iyundagi farmonida belgilangan JST talablari asosida aktsiz solig‘i siyosatini bosqichma-bosqich uyg‘unlashtirish vazifalariga muvofiq amalga oshirilmogda.

According to budget data, excise tax rates on beverages will be revised to promote a healthy lifestyle and align with the requirements of the World Trade Organization.
From February 1, 2026, the excise rate for cognac and other alcoholic products will be set at 48 thousand soums per liter for local products and 60 thousand soums for imported products. From July 1, 2026, it is planned to unify these rates at 48 thousand soums.
It is also proposed to introduce new rates for wine and beer. From February 1, 2026, the rate for natural wine is planned to be set at 7 thousand soums per liter for local producers and 12 thousand soums for imported wines.
For beer, a rate of 3 thousand soums for local products and 5 thousand soums for imports is planned. Starting from July 1, the rates for wine and beer will be fully equalized.
From January 1, 2026, the rate of 15 thousand soums per liter will be maintained for consumable and technical ethyl alcohol. At the same time, it is proposed to reduce the excise tax on the head fraction of ethyl alcohol from 15 thousand soums to 5 thousand soums.
Changes related to tobacco are also expected: from February 1, 2026, for certain tobacco products, and from July, for filtered and non-filtered cigarettes, the rates will be increased by 7 percent.
In this case, a single rate will be applied for local and imported products — for example, 365 thousand soums per 1,000 cigarettes, and 21.5 thousand soums per cigar.
These changes are being implemented in accordance with the tasks of gradually harmonizing the excise tax policy with the WTO requirements outlined in the President's decree of June 3, 2024.