DXX axborot xizmati bergan xabarga ko‘ra, Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari harbiy xizmatchilari tomonidan tovar-moddiy boyliklarning noqonuniy aylanasiga qarshi kurashish yo‘nalishida bojxona idoralari xodimlari bilan hamkorlikda tezkor tadbir o‘tkazilgan.
Xususan, “Volgograd - Toshkent” yo‘nalishida harakatlanib kelayotgan poezd “Qoraqalpog‘iston - temir yo‘l” xalqaro o‘tkazish punktida tekshirilgan.
Natijada 7-vagon kuzatuvchisi bo‘lgan – Samarqand shahrida yashovchi, 1981 y.t. shaxs tomonidan vagonning havo aylantirish shaxtasiga yashirib qo‘yilgan, taxminan 913 mln so‘mlik 30 turdagi 2742 dona stomatologik buyumlar, implantlar va uskunalar borligi aniqlanib, rasmiylashtirib olingan.
Shuningdek, poezdning 12-vagonida ham shunga o‘xshash holat aniqdanib, vagon kuzatuvchisi bo‘lgan – Toshkent shahrida yashovchi, 1976 y.t. fuqaro tomonidan bojxona ko‘rigidan yashirin ravishda olib kiritilgan, taxminan 1,5 mlrd so‘mlik 12 turdagi jami 894 dona dori vositalari hamda tibbiy anjomlar ashyoviy dalil sifatida olingan.
Ma’lum bo‘lishicha, vagon kuzatuvchilari moddiy manfaatdorlik evaziga tibbiy buyum va dori vositalarini Toshkent shahriga yetkazib berishlari kerak bo‘lgan.

According to information provided by the DHS, the State Security Service, in cooperation with customs officials, promptly conducted an operation in the direction of combating the illegal circulation of material assets by border troops military personnel.
In particular, a train moving along the "Volgograd - Tashkent" route was inspected at the "Karakalpakstan - railway" international crossing point.
As a result, in carriage No. 7, it was discovered and officially seized that a person acting as the carriage attendant - a resident of Samarkand city, born in 1981 - had hidden approximately 2,742 items of 30 types of dental equipment, implants, and supplies, worth approximately 913 million soums, in the carriage's ventilation shaft.
Furthermore, a similar situation was discovered in carriage No. 12 of the train, where medical supplies and devices, totaling 894 items of 12 types worth approximately 1.5 billion soums, which were being secretly brought through the customs checkpoint by the carriage attendant - a citizen resident of Tashkent city, born in 1976 - were seized as material evidence.
Reportedly, the carriage attendants were supposed to deliver the medical items and drugs to Tashkent city in exchange for material benefit.