Meksikada korruptsiya, giyohvand moddalar savdosi va jinoyatchilik avj olib, har yili o‘n minglab odamlar hayotiga zomin bo‘layotgani sababli Z-avlod yoshlari keng ko‘lamli namoyishlar boshladi. Bu haqda "The Guardian" xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, namoyishlarda ishtirok etgan minglab yoshlar beshaqatlikka aylangan giyohvand to‘dalari va ularni himoya qilishda ayblanayotgan korruptsiyalarga tizimga qarshi chiqdi. Tartibsizliklar paytida kamida 120 kishi yaralangan.
Mexiko xavfsizlik boshlig‘i Pablo Vaskesning aytishicha, namoyishlar avvaliga tinch tarzda boshlangan, ammo niqobli bir guruh odamlar zoravonlik qilishni boshlaganidan keyin vaziyat keskinlashgan. Politsiya toshboronga duch kelgach, zobitlar ham tayoqlar bilan javob bergan. Hodisa vaqtida 100 politsiyachi jarohatlangan, ulardan 40 nafari shifoxonada davolanmoqda. 20 nafar namoyishchi ham turli tan jarohatlari olgan.
Norozilik aksiyasi ishtirokchilari 1 noyabr kuni giyohvand to‘dalariga qarshi kurashib, halok bo‘lgan Uruapan meri Karlos Alberto Manzo Rodriges xotirasiga bag‘ishlangan plakatlar ko‘tarishdi. "U ularga qarshi turishga jur’at etdi", deydi Michoakan shtatidan kelgan fuqaro Rosa Mariya Avila.
Namoyishchilar Meksika Prezidenti Klaudiya Sheynbaum yashaydigan Milliy saroy oldida to‘planib, to‘siqlarning bir qismini qulatgan. Qo‘riqchilar esa ularni to‘xtatish uchun ko‘zdan yosh chiqaruvchi gaz qo‘llagan.
Shuningdek, Gvadalaxara shahrida ham noroziliklar kuzatilgan. Bu yerda 47 odam hibsga olingan, 13 kishi, jumladan, uch politsiyachi yaralangan.
Meksikadagi vaziyat tobora keskinlashib borayotgani, yashirin narkokartellar ta’siri kuchaygani va yoshlarning o‘z hayoti havf ostidaligini his qilayotgani aytilmoqda.

In Mexico, Generation “Z” took to the streets for public protests.
In Mexico, Generation Z youth have started large-scale protests because corruption, drug trafficking, and crime have intensified, claiming the lives of tens of thousands of people every year. This was reported by The Guardian.
According to reports, thousands of young people participating in the protests demonstrated against the system, blaming the impunity of drug cartels and the corruption accused of protecting them. During the unrest, at least 120 people were injured.
According to Mexico City security chief Pablo Vásquez, the protests began peacefully at first, but the situation escalated sharply after a masked group of people began to commit acts of violence. When police encountered stone-throwing, the officers also responded with batons. During the incident, 100 police officers were injured, 40 of whom are being treated in the hospital. 20 protesters also sustained various bodily injuries.
Participants of the protest action carried placards on November 1 in memory of Uruapan Mayor Carlos Alberto Manzo Rodríguez, who fought against the drug cartels and was killed. "He had the courage to stand up to them," said a citizen from Michoacán state, Rosa María Ávila.
Protesters gathered in front of the National Palace where Mexican President Claudia Sheinbaum lives and knocked down part of the barriers. Guards used tear gas to stop them.
Protests were also observed in the city of Guadalajara. Here, 47 people were arrested, and 13 people, including three police officers, were injured.
It is stated that the situation in Mexico is becoming increasingly acute, the influence of clandestine drug cartels is growing, and young people are feeling that their lives are in danger.