"O'zgidromet" Toshkent va Andijonda havoning ifloslanishi sababli niqob taqishni tavsiya qildi
'"O'zgidromet" Toshkent va Andijonda havoning ifloslanishi sababli niqob taqishni tavsiya qildi'ning rasmi
O‘zbekiston Gidrometeorologiya xizmati (O‘zgidromet) xabariga ko‘ra, 11 noyabr kuni Toshkent va Andijon shaharlarida atmosfera havosining ifloslanish darajasi me’yorlardan yuqori bo‘lgan.
Andijonda PM10 zarrachalari miqdori 502 mkg/m³, PM2,5 zarrachalari esa 314 mkg/m³ ni tashkil etgan — bu me’yorlardan mos ravishda 1 va 8,9 barobar yuqori. Toshkentda esa PM2,5 ko‘rsatkichi 143 mkg/m³ bo‘lib, bu me’yordan 2,4 marta yuqori ekanligi ma’lum qilindi.
O‘zgidromet fuqarolarga quyidagi tavsiyalarni berdi: – ochiq havodagi faoliyatlarni imkon qadar kamaytirish; – tashqariga chiqishda niqob taqish; – bolalar, keksa va yuraq-qon tomir kasalliklari bor fuqarolarning ehtiyot bo‘lishi.
Mutasaddilarning aytishicha, havo sifati monitoringi davom ettiriladi va ifloslanish darajasini kamaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.

According to the Uzbekistan Hydrometeorological Service (Uzhydromet), on November 11, the level of atmospheric air pollution in the cities of Tashkent and Andijan was above normal.
In Andijan, the amount of PM10 particles was 502 µg/m³, and PM2.5 particles were 314 µg/m³ — this is 1 and 8.9 times higher than the norm, respectively. In Tashkent, the PM2.5 indicator was 143 µg/m³, which was reported to be 2.4 times higher than the norm.
Uzhydromet issued the following recommendations to citizens: – reduce outdoor activities as much as possible; – wear a mask when going outside; – caution for children, the elderly, and citizens with cardiovascular diseases.
According to officials, air quality monitoring is continuing and additional measures to reduce pollution levels are being considered.