O'zgidrometning xabar berishicha, 1 noyabr kuni Toshkentda havo biroz bulutli bo'ladi, kechqurun biroz yomg'ir yog'ishi mumkin. Kunduzi yog'ingarchilik kutilmaydi. G'arbdan sekundiga 3-8 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 8-10, kunduzi 16-18 daraja iliq bo'ladi.
Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo o'zgarib turadi, yog'ingarchilik kutilmaydi. G'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 2-7, kunduzi 15-20 daraja iliq bo'ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo biroz bulutli bo'ladi, yog'ingarchilik kutilmaydi. G'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 2-7, kunduzi 15-20 daraja iliq bo'ladi.
Toshkent, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida havo biroz bulutli bo'ladi, kechasi va ertalab ba'zi joylarda yomg'ir yog'ishi mumkin. G'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 6-11, kunduzi 15-20 daraja iliq bo'ladi.
Samarqand viloyatida havo biroz bulutli bo'ladi, yog'ingarchilik kutilmaydi. G'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 6-11, kunduzi 20-25 daraja iliq bo'ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo biroz bulutli bo'ladi, yog'ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 6-11, kunduzi 19-24 daraja iliq bo'ladi.
Andijon, Namangan va Farg'ona viloyatlarida havo biroz bulutli bo'ladi, yog'ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan sekundiga 5-10 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 4-9, kunduzi 15-20 daraja iliq bo'ladi.
Respublikamizning tog'li hududlarida havo o'zgarib turadi, ayrim joylarda yomg'ir yog'ishi mumkin. G'arbdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 2-7, kunduzi 10-15 daraja iliq bo'ladi.

Today it will rain in a number of regions.
According to Uzhydromet, on November 1, the weather in Tashkent will be partly cloudy, with some rain possible in the evening. No precipitation is expected during the day. A westerly wind will blow at 3-8 meters per second. The temperature will be 8-10 degrees at night and 16-18 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be variable, no precipitation is expected. A westerly wind will blow at 7-12 meters per second. The temperature will be 2-7 degrees at night and 15-20 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. A westerly wind will blow at 7-12 meters per second. The temperature will be 2-7 degrees at night and 15-20 degrees during the day.
In Tashkent, Jizzakh, and Sirdaryo regions, the weather will be partly cloudy, with rain possible at night and in the morning in some places. A westerly wind will blow at 7-12 meters per second. The temperature will be 6-11 degrees at night and 15-20 degrees during the day.
In Samarkand region, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. A westerly wind will blow at 7-12 meters per second. The temperature will be 6-11 degrees at night and 20-25 degrees during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. An easterly wind will blow at 7-12 meters per second. The temperature will be 6-11 degrees at night and 19-24 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, no precipitation is expected. An easterly wind will blow at 5-10 meters per second. The temperature will be 4-9 degrees at night and 15-20 degrees during the day.
In the mountainous areas of our Republic, the weather will be variable, with rain possible in some places. A westerly wind will blow at 7-12 meters per second. The temperature will be 2-7 degrees at night and 10-15 degrees during the day.
Society 01.11.2025 22:29
Image of 'In Andijan, a citizen hit a social worker with a cup.'
Society 01.11.2025 21:00
In Andijan, a citizen hit a social worker with a cup.
Currently, a forensic medical examination has been appointed regarding the condition, and the severity of the inflicted injury is being determined.
Image of 'Butchers from Bukhara are invited to work in Germany.'
Society 01.11.2025 20:07
Butchers from Bukhara are invited to work in Germany.
The price of the apartment is 4400 euros.
Image of 'Heating will be turned on in Tashkent from November 3.'
Society 01.11.2025 18:49
Heating will be turned on in Tashkent from November 3.
This was reported by the Tashkent city mayor's office.
Image of 'Toshkent viloyatida ibodatxona va qadimiy sovutlar topildi'
Society 01.11.2025 17:41
Toshkent viloyatida ibodatxona va qadimiy sovutlar topildi
According to archaeologists, pieces of the zirah may have been brought to the temple as a ceremonial gift.