Hamshira birinchi gal qizchani 20 million so‘mga, keyin esa 15 ming dollarga sotishga uringan. U huquq-tartibot idoralari tomonidan qo‘lga olindi.
'Qashqadaryoda 5 yoshli qizchani ikki marta sotgan hamshira 2,5 yilga qamaldi'ning rasmi
Qashqadaryo viloyatining Koson tumanida ishlovchi 32 yoshli hamshira 2020 yilda tug‘ilgan qizchani ikki marta sotishga uringani uchun sud tomonidan 2 yil 6 oy muddatga ozodlikdan mahrum etildi. Bu haqda Oliy sud axborot xizmati xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, hamshira avvaliga qizchani onasi bilan kelishgan holda boshqa bir ayolga 19,7 million so‘mga sotgan. Keyin esa bolani sotib olgan ayoldan guvohnoma olib berish evaziga yana 2 million so‘m pora olgan. Oradan ko‘p o‘tmay, u 60 yoshli erkak bilan til birliktirib, qizchani boshqa shaxsga 15 ming dollarga sotayotgan vaqtda qo‘lga olingan.
Jinoiy ishlari bo‘yicha Koson tuman sudi tomonidan 17 sentyabr kuni chiqarilgan hukmga ko‘ra, hamshirada ozodlikdan mahrum qilish jazosi bilan birga, bazaviy hisoblash miqdorining 30 baravari miqdorida jarima ham belgilandi.
Uning sherigiga esa 3 yilga uy qamog‘i jazosi tayinlandi va u ham 30 baravar jarima to‘lashga majbur bo‘ldi.

A 32-year-old nurse working in the Koson district of the Kashkadarya region was sentenced by the court to 2 years and 6 months of imprisonment for attempting to sell a girl born in 2020 on two occasions. This was reported by the Supreme Court's information service.
Reportedly, the nurse first sold the girl to another woman for 19.7 million soums in agreement with the girl's mother. Then, in exchange for providing a certificate from the woman who bought the child, she took an additional bribe of 2 million soums. Not long after, she was caught while trying to sell the girl to another person for 15 thousand dollars after conspiring with a 60-year-old man.
According to the verdict issued by the Koson District Court on September 17 in the criminal case, the nurse was sentenced to imprisonment and also fined an amount equivalent to 30 times the base calculation amount.
Her accomplice was sentenced to 3 years of house arrest and was also forced to pay a fine 30 times the base amount.
Currently, the little girl's condition is good — she is being raised in an orphanage in the Kitob district.