Putin Oʻzbekiston samolyotining halokatida Rossiyaning aybini tan oldi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev bilan 9 oktyabr kuni Tojikiston poytaxti Dushanbeda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda 2024 yil dekabrida Rossiya havo mudofaa tizimlari tomonidan urib tushirilgan Ozarbayjon yo‘lovchi samolyoti halokati yuzasidan bayonot berdi.
Putin Rossiya tomonining aybini tan olib, voqea "Ukraina dronlari hujumiga qarshi urilgan raketa parchalar" oqibati ekanini bildirdi.
Putinning aytishicha, Embraer E190 samolyoti to‘liq raketa zarbasi emas, balki parchalaridan jabr ko‘rgan. Halokatda 38 kishi halok bo‘lgan, 29 kishi omon qolgan edi.
Voqea Rossiya va Ozarbayjon o‘rtasida diplomatik inqirozga sabab bo‘lgan. Kreml endi fojia bilan bog‘liq tovon puli va javobgar mansabdorlar masalasi ko‘rib chiqilishini bildirdi.

Russian President Vladimir Putin, at a meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev on October 9 in Dushanbe, the capital of Tajikistan, made a statement regarding the crash of an Azerbaijani passenger plane, which was shot down by Russian air defense systems in December 2024.
Putin acknowledged Russia's fault and stated that the incident was a result of "fragments of a missile fired against Ukrainian drones."
According to Putin, the Embraer E190 aircraft suffered not from a direct missile hit, but from damage caused by fragments. 38 people died in the crash, and 29 survived.
The incident caused a diplomatic crisis between Russia and Azerbaijan. The Kremlin has now stated that issues related to compensation and responsible officials in connection with the tragedy will be reviewed.