Ushbu matnda transport vositasini olib qochgan va hokimiyat vakiliga qarshilik ko'rsatgan
Qashqadaryo viloyatida tug‘ilgan, Mirobod tuman sudida faoliyat yuritgan 44 yoshli Rahimov Jinoyat kodeksining 219- va 267-moddalari bo‘yicha aybli deb topildi.
U mast holatda transport vositasini olib qochgan va hokimiyat vakiliga qarshilik ko‘rsatgan. Sud qaroriga ko‘ra, unga 7 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
U o‘tgan yili navbatdagi 10 yillik muddatga sudya etib tayinlangan edi. Sud qarori ustidan apellyatsiya yoki kassatsiya tartibida shikoyat qilish mumkinligi bildirildi.

In any case, the judge who took the car and fled was sentenced to 7 years.
In most cases, he took the vehicle and fled and showed resistance against the government representative.
Image of 'In any case, the judge who took the car and fled was sentenced to 7 years.'
Rakhmonov, 44, born in Kashkadarya region and who worked in the Mirapod district court, was found guilty under Articles 219 and 267 of the Criminal Code.
He stole a vehicle while intoxicated and resisted a government official. According to the court's decision, he was sentenced to 7 years of imprisonment.
He had been appointed as a judge for another 10-year term last year. It was noted that the court's decision can be appealed through appellate or cassational procedures.