Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning bergan xabariga ko‘ra, ombudsmanga fuqaro M.P. o‘zining ehtiyotsizligi va soddaligi oqibatida katta miqdordagi mablag‘dan mahrum bo‘lgani yuzasidan murojaat qilgan.
M.P. o‘z murojaatida, 2024 yil dekabr oyida o‘zini Ichki ishlar, Davlat xavfsizlik xizmati va Markaziy bank xodimi deb tanishtirgan shaxslar ta’sirida kriptovalyuta orqali 170 000 AQSh dollarini o‘tkazib yuborganini bildirgan. Shu maqsadda u avtomashinasini va uyini sotgan, jamg‘armalarini yo‘qotgan, hatto qarzga kirgan.
Fuqaro 2024 yil dekabrida Kiberxavfsizlik markaziga rasmiy tarzda murojaat qilib, jinoyiy ish qo‘zg‘atilgan va u jabrlanuvchi sifatida tan olingan.
Ombudsman shikoyatda ko‘rsatilgan vaziyatlarga aniqlik kiritish maqsadida Ichki ishlar vazirligiga murojaat qildi.
Murojaat hamkorlikda o‘rganilishi natijasida Kiberxavfsizlik boshqarmasi tomonidan Kriptodo‘kondan fuqaro M.P. foydasiga 115 ming AQSh dollari (1 mlrd 434 mln 625 ming so‘m) undirib berildi.
Ombudsman fuqarolarni quyidagilarga jiddiy e’tibor qaratishga chaqirmoqda:
- O‘zini huquqni muhofaza qiluvchi organ yoki bank xodimi deb tanishtirgan, ammo shaxsiy raqamlar orqali qo‘ng‘iroq qilayotgan, to‘lov yoki ma’lumot so‘rayotgan shaxslarga ishonmang;
- Telefon orqali passport yoki ID-karta, plastik karta, PIN-kod, SMS-kod kabi shaxsiy ma’lumotlarni hech kimga oshkor qilmang;
- Siz tanimagan shaxslar kriptovalyuta orqali to‘lov qilishga undasa, bu holatni darhol to‘xtating va huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat qiling;

According to a report by the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) seen here, a citizen M.P. appealed to the Ombudsman about being deprived of a large sum of money due to his carelessness and naivety.
In his appeal, M.P. stated that in December 2024, under the influence of individuals who introduced themselves as employees of the Ministry of Internal Affairs, the State Security Service, and the Central Bank, he transferred 170,000 US dollars via cryptocurrency. For this purpose, he sold his car and house, lost his savings, and even went into debt.
The citizen officially appealed to the Cybersecurity Center in December 2024, a criminal case was initiated, and he was recognized as a victim.
The Ombudsman appealed to the Ministry of Internal Affairs to clarify the circumstances indicated in the complaint.
As a result of a joint review of the appeal, the Cybersecurity Department recovered 115 thousand US dollars (1 billion 434 million 625 thousand soum) from Cryptoshop in favor of citizen M.P.
The Ombudsman calls on citizens to pay serious attention to the following:
- Do not trust individuals who introduce themselves as employees of law enforcement agencies or banks but call from personal numbers and request payments or information;
- Do not disclose personal information such as passport or ID card details, plastic card numbers, PIN codes, or SMS codes to anyone over the phone;
- If unfamiliar persons urge you to make a payment via cryptocurrency, stop this situation immediately and contact law enforcement agencies;
- State bodies, institutions, and organizations carry out their activities only through official channels. In suspicious situations, obtain confirmation through the trusted numbers of the relevant institution.