“Toshshahartrans” sobiq rahbari qamalganidan yarim yil o‘tib ozod etildi
Jinoyat kodeksining yetti moddasi bo‘yicha ayblangan Anvar Jo‘rayevga nisbatan sud jazoni yengillashtirdi
'“Toshshahartrans” sobiq rahbari qamalganidan yarim yil o‘tib ozod etildi'ning rasmi
2024 yil fevral oyida 7,5 yil ozodlikdan mahrum etish jazosiga hukm qilingan “Toshshahartransxizmat” aksiyadorlik jamiyatining sobiq rahbari Anvar Jo‘rayev 2025 yil iyun oyida qamoqdan ozod etildi.
Toshkent shahar sudi apellyatsiya instansiyasining jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati 5 iyun kuni chiqargan qarorga ko‘ra, unga nisbatan ozodlikdan mahrum qilish jazosi ozodlikni cheklash jazosiga almashtirildi. Ya’ni, Jo‘rayev 4,5 yil davomida muayyan cheklovlar bilan erkinlikda yashash huquqini oldi.
Bundan tashqari, u 3 yil mobaynida “Toshshahartransxizmat” tizimida moddiy javobgarlik yoki boshqaruv vazifalarida ishlash huquqidan mahrum qilindi.
Eslatib o‘tamiz, Anvar Jo‘rayevga nisbatan juda ko‘p miqdorda talon-toroj qilish, soliq to‘lashdan bo‘yin tovlash, mansab vakolatini suiiste’mol qilish, mansab soxtakorligi va jinoiy daromadlarni legallashtirish kabi ayblovlar qo‘yilgan edi.
Sud hukmida qayd etilishicha, u davlatga katta miqdorda moddiy zarar yetkazgan. Shu bilan birga, ozodlikka chiqishi sabablari va sud qarorining motivatsiyasi ochiqlanmagan.

In February 2024, Anvar Juraev, the former head of the "Toshshahartranskhizmat" joint-stock company, who was sentenced to 7.5 years of imprisonment, was released in June 2025.
According to the ruling issued by the Tashkent City Court's appellate judicial panel on June 5, his prison sentence was replaced with a restricted freedom sentence. This means Juraev gained the right to live freely under certain restrictions for 4.5 years.
Additionally, he was deprived of the right to work in financially responsible or managerial positions within the "Toshshahartranskhizmat" system for 3 years.
It should be noted that Anvar Juraev faced numerous charges, including large-scale embezzlement, tax evasion, abuse of power, official corruption, and money laundering.
As noted in the court verdict, he caused significant material damage to the state. However, the reasons for his release and the motivation behind the court's decision remain unclear.