Bugungi Eron-Isroil mojarosi dunyo hamjamiyati e’tiboridagi muhim masla bo‘lib qolmoqda. 2025 yilning 13 iyul kuni Isroil tomonidan Eron hududiga otilgan raketa zarbalaridan boshlangan bu harbiy to‘qnashuvlar tobora keskin tus olmoqda. 22 iyun kuni bu mojaroga AQSHning ham aralashuvi va Eron hududiga qilgan havo hujumi turli xalqaro tashkilotlar tomonidan ham qattiq xavotir bilan qarshi olindi.
Ushbu holatlar bo‘yicha Eron Islom Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi Eron Tashqi ishlar vazirligining maxsus bayonotini tarqatdi.
Unda aytilishicha, Eron Islom Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi BMT Nizomi va xalqaro mezonlarni qo‘pol ravishda buzib Eronning tinch maqsadlarga yo‘naltirilgan yadro obyektlariga AQSH tomonidan qilingan harbiy tajovuzni keskin qoralaydi hamda AQSH hukumatini mazkur jinoyatga doir juda xavfli oqibatlar uchun mas’ul va javobgar deb hisoblaydi.
“Isroil rejimi bilan jinoiy hamkorlikda BMT a’zosi bo‘lgan davlatning hududiy yaxlitligi va milliy suverenitetiga qarshi AQSH tomonidan qilingan harbiy tajovuz yana bir bor mazkur davlat hukmron qatlamining razolati hamda ushbu hukumatning tinchliksevar va mustaqillikka intiluvchi Eron xalqiga nisbatan chuqur adovati va nafratini namoyon qiladi, - deyiladi mazkur bayonotda. - Eron Islom Respublikasi AQSH harbiy tajovuzi va bu rejim tomonidan uyushtirilgan jinoyatlarga bor kuchi bilan qarshilik ko‘rsatish hamda mamlakat milliy manfaatlarini himoya qilishni o‘zining qonuniy huquqi deb biladi”.
Bayonotda aytilishicha, AQSHning Erondagi tinch maqsadlardagi yadro obyektlarga qilgan harbiy tajovuzi nafaqat BMT Nizomi 2-moddasi 4-bandida nazarda tutilgan “zo‘ravonlikka yo‘l qo‘ymaslik, hududiy yaxlitlik va milliy suverinitetni hurmat qilish” singari tamoyillarni qo‘pol ravishda buzish, balki BMT Xavfsizlik Kengashi 2231-sonli rezolyutsiyasi hamda Yadro qurollarni tarqatmaslik to‘g‘risidagi shartnoma (NPT) talablariga mutlaqo ziddir. Achinarlisi mazkur jinoyat BMT Xavfsizlik Kengashining doimiy a’zosi – AQSH tomonidan amalga oshirilmoqda.
Eron Islom Respublikasi BMT, Xavfsizlik Kengashi, Bosh kotib, Xalqaro atom energiyasi agentligi va boshqa tegishli xalqaro tashkilotlarni bu jinoyatga qarshi zudlik bilan keskin chora ko‘rishga chaqirib, bu ochiq tajovuzkorona harakat qarshisida sukut saqlash jahonni mislsiz va keng qamrovli xatarga duchor qilishidan ogohlantiradi.
Eron Islom Respublikasi BMTning ta’sischi a’zolaridan biri sifatida mazkur tashkilot hamda uning har bir a’zosidan AQSH tomonidan amalga oshirilgan ushbu ochiq-oydin qonunbuzarlikka nisbatan xolisona munosabat kutadi hamda BMT Xavfsizlik Kengashidan favqulodda yig‘lish o‘tkazib, AQSH tomonidan Eronga qarshi qilingan harbiy tajovuzni keskin qoralashini hamda ushbu davlatga nisbatan xalqaro tamoyil va mezonlarni qo‘pol ravishda buzganligi uchun chora ko‘rishni so‘raydi.
“Jahon hamjamiyati AQSHning diplomatik muzokaralar jarayonida diplomatiyaga xiyonat qilib, genotsid uyushtirayotgan va xalqaro qonunchilikka xilof ravishda ish tutayotgan Isroil rejimi harbiy tajovuzini qo‘llab-quvvatlaganini, shuningdek, endi uning o‘zi sionsitik rejimga sherik sifatida Eronga qarshi xavfli urushni boshlaganini unutmasligi kerak, - deyiladi mazkur bayonot so‘ngida.

The ongoing Iran-Israel conflict remains a significant issue of concern for the international community. The military confrontations, which started with missile strikes by Israel on Iran's territory on July 13, 2025, are increasingly becoming more severe. The involvement of the USA on June 22, and its air strikes on Iran's territory, have been met with serious concern by various international organizations.
In response to these events, the Embassy of the Islamic Republic of Iran in Uzbekistan distributed a special statement from the Ministry of Foreign Affairs of Iran.
According to the statement, the Ministry of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran vehemently condemns the US military aggression against Iran's peaceful nuclear facilities, which blatantly violates the UN Charter and international norms, and holds the US government responsible and accountable for the exceedingly dangerous consequences of this crime.
“The military aggression by the US against the territorial integrity and national sovereignty of a UN member state, in criminal collaboration with the Israeli regime, once again exposes the depravity of this governing class, as well as the US government's deep animosity and hatred towards the peace-loving and independence-seeking people of Iran, - says the statement. - The Islamic Republic of Iran considers it its legitimate right to strongly resist the US military aggression and crimes committed by this regime, and to protect the national interests of the country”.
According to the statement, the US military aggression on Iran's peaceful nuclear facilities not only grossly violates principles such as "non-aggression, respect for territorial integrity and national sovereignty" as envisioned in Article 2, Paragraph 4 of the UN Charter, but it is also utterly contrary to the UN Security Council Resolution 2231 and the requirements of the Non-Proliferation Treaty (NPT). Regrettably, this crime is being committed by a permanent member of the UN Security Council - the USA.
The Islamic Republic of Iran calls upon the UN, Security Council, Secretary-General, International Atomic Energy Agency, and other relevant international organizations to urgently take strong action against this crime, warning that silence in the face of this overt act of aggression exposes the world to unprecedented and extensive danger.
As one of the founding members of the UN, the Islamic Republic of Iran expects an impartial stance from the organization and all its members against this blatant violation of the law by the US, and demands an emergency meeting of the UN Security Council to strongly condemn the US military aggression against Iran and to take measures against this country for grossly violating international principles and standards.
“The international community must not forget that the US has betrayed diplomacy in the process of diplomatic negotiations, supported the military aggression of the genocidal Israeli regime that operates in violation of international law, and now it itself has started a dangerous war against Iran as a partner to the Zionist regime, - concludes the statement.