FIFA “Lokomotiv”ni jazoladi
Xalqaro futbol federatsiyasi — FIFA Rossiyaning Moskva shahri jamoasi “Lokomotiv” klubiga qattiq jazo qo‘lladi. Endilikda klub yangi futbolchilarni ro‘yxatdan o‘tkaza olmaydi.
Bu chorani tashkilot 2024 yil 18 iyun kuni rasmiy qaror bilan e’lon qildi va u uchta transfer oynasi davomida amal qiladi.
Nega bunday bo‘ldi?
Bunga sabab — “Lokomotiv”ning Ukrainaning “Mariupol” klubiga 50 ming yevro miqdoridagi kompensatsiyani to‘lashdan bosh tortgani bo‘ldi.
Mazkur mablag‘ futbolchi Mark Mampassining tayyorlov xarajatlari uchun undirilgan edi.
Ish tafsiloti
Mark Mampassi 2021 yil dekabrda Donetskning “Shaxtyor” klubidan “Lokomotiv”ga o‘tgan. U ilgari Ukraina yoshlar terma jamoasi safida ham o‘ynagan. “Mariupol” esa Mampassini o‘z tarbiyalanuvchisi sifatida tan olib, “Lokomotiv”dan kompensatsiya talab qilgan.
Moskvaliklar esa bu mablag‘ni to‘lashdan bosh tortib, sudda o‘z pozitsiyasini himoya qilgan.
Qizig‘i shundaki, “Lokomotiv” vakillari kompensatsiya to‘lamaslikka asos sifatida “Mariupol allaqachon Rossiya shahri, klub esa yo‘q qilingan va mavjud emas”, degan pozitsiyani bildirgan.
Biroq Sport arbitraj sudi (CAS) bu vajni asossiz deb topdi va “Lokomotiv”ni to‘lovga majbur qildi. Ammo klub bu qarorni bajarmagani uchun FIFA sanksiya qo‘lladi.
Endilikda “Lokomotiv” yangi futbolchilarni ro‘yxatdan o‘tkaza olmaydi. Bu jazo klubga nafaqat sport nuqtayi nazaridan, balki obro‘ va moliyaviy jihatdan ham salbiy ta’sir ko‘rsatishi aniq.
Sport 19.06.2025 21:23
'Tarixiy g‘alabadan so‘ng – shonli bayram Toshkentda'ning rasmi
Sport 11.06.2025 10:14
Tarixiy g‘alabadan so‘ng – shonli bayram Toshkentda
“Darakchi.uz” O‘zbekiston milliy jamoasining g‘alabasini suratlarda jamladi.
'O‘zbekiston va Qatar o‘yinini xitoylik hakamlar boshqarib boradi'ning rasmi
Sport 09.06.2025 17:48
O‘zbekiston va Qatar o‘yinini xitoylik hakamlar boshqarib boradi
Mazkur o‘yindagi hisob jamoa uchun hech qanday ahamiyat keasb etmasada, muxlislar ulardan chiroyli futbol va g‘alaba kutmoqda.
'O‘zbekiston bilan o‘yindan keyin 2 nafar BAA o‘yinchisi jamoadan haydaldi'ning rasmi
Sport 09.06.2025 14:16
O‘zbekiston bilan o‘yindan keyin 2 nafar BAA o‘yinchisi jamoadan haydaldi
Ularning har biriga 500 ming dirham (taxminan 136 ming AQSH dollari) miqdorida jarima solingan.
'Boks yana bir kompleks musobaqa dasturiga kiritildi'ning rasmi
Sport 08.06.2025 15:39
Boks yana bir kompleks musobaqa dasturiga kiritildi
Bu haqda O‘zbekiston boks federatsiyasi xabar berdi.
'BAA-O‘zbekiston o‘yiniga ketayotgan muxlislar ogohlantirildi'ning rasmi
Sport 02.06.2025 13:32
BAA-O‘zbekiston o‘yiniga ketayotgan muxlislar ogohlantirildi
O‘zbekistonlik muxlislarning o‘yingohga sig‘maslik ehtimoli yuqori ekani va xavfsizlik bilan bog‘liq muammolarni keltirib chiqarishi mumkinligi bildirildi.

FIFA punished "Lokomotiv"
The International Football Federation — FIFA imposed a severe penalty on Moscow’s "Lokomotiv" club from Russia. The club is now unable to register new players.
The organization officially announced this measure on June 18, 2024, and it will be effective for three transfer windows.
Why did this happen?
The reason is — "Lokomotiv" refused to pay a compensation of 50,000 euros to Ukraine’s "Mariupol" club.
This amount was demanded for the training expenses of the player Mark Mampasi.
Case details
Mark Mampasi moved from Donetsk's "Shakhtar" club to "Lokomotiv" in December 2021. He had previously played for the Ukrainian youth national team. "Mariupol" recognized Mampasi as its trainee and demanded compensation from "Lokomotiv".
The Muscovites refused to pay this amount and defended their position in court.
Interestingly, "Lokomotiv" representatives claimed that "Mariupol is already a Russian city, the club has been annihilated and does not exist" as a basis for not paying the compensation.
However, the Court of Arbitration for Sport (CAS) found this argument to be baseless and obliged "Lokomotiv" to make the payment. But the club's failure to comply with this decision led FIFA to impose sanctions.
Now, "Lokomotiv" cannot register new players. This punishment will have a negative impact on the club not only from a sporting perspective but also in terms of reputation and finances.