Prezident kameralar faqat jarima yozish uchun ishlayotganini tanqid qildi
So‘nggi yetti yilda yo‘l qurish va ta’mirlashga berilgan 61 trillion so‘mning asosiy qismi xalqaro va respublika yo‘llariga to‘g‘ri keladi. Lekin o‘lim bilan bog‘liq avtohalokatning 75-80 foizi ham shu yo‘llarda bo‘lyapti. Bu haqda  bugun, 16 iyun kuni amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi, hududlarda ishlarning borishi, aholini o‘ylantirayotgan masalalarga yechim topish yuzasidan Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilayotgan videoselektor yig‘ilishida ma’lum qilindi.
Aholi jamoat transporti sifati va tirbandliklardan mutlaqo norozi ekani qayd etildi. Aholining yana bir e’tirozi – yo‘llardagi kameralar dislokatsiyasi. Ular faqat qoidabuzarlikni qayd etib, jarima yozish uchun ishlayapti. Bu kameralar aslida transport oqimini boshqarish, tirbandlik va avariyani kamaytirishga xizmat qilishi kerakligi ta’kidlandi.
Chorraha, chiziq va yo‘l belgilarini to‘g‘rilash, svetoforlarni “aqlli” boshqaruvga o‘tkazish bo‘yicha ishlar sustligi tanqid qilindi.
Poytaxtda transport harakatini sun’iy intellekt asosida tartibga solish bo‘yicha taqdimot qilinganiga ham ancha vaqt bo‘lgani, lekin natija yo‘qligi ko‘rsatib o‘tildi.
Siyosat Bugun 19:47
'O‘zbekistonda jinsini o‘zgartirgan fuqarolarga ism-sharifini o‘zgartirishga ruxsat berildi'ning rasmi
Siyosat Bugun 13:40
O‘zbekistonda jinsini o‘zgartirgan fuqarolarga ism-sharifini o‘zgartirishga ruxsat berildi
Bu haqda fuqarolik holati dalolatnomalarini ro‘yxatga olish qoidalariga kiritilgan hukumat qaroriga binoan o‘zgarishlar kiritildi.
'1 avgustdan barcha viloyat va tuman hokimliklarida ish haqi oshiriladi'ning rasmi
Siyosat Bugun 13:37
1 avgustdan barcha viloyat va tuman hokimliklarida ish haqi oshiriladi
Xodimlarga ishiga qarab oylik ustama va qo‘shimcha bonus beriladi.
'Xalq qabulxonalarining barcha xodimlari ishdan bo‘shatiladi'ning rasmi
Siyosat Bugun 11:26
Xalq qabulxonalarining barcha xodimlari ishdan bo‘shatiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev xalq qabul xonasiga fuqarolarning masalasini hal qila oladigan fidoyi kadrlar o‘tirishi kerakligini aytdi.
'Prezident Administratsiyasining Nazorat inspeksiyasini bugunning o‘zida tugatishga qaror qilindi'ning rasmi

The president criticized that the cameras were only working to issue fines.
It was noted that the population is completely dissatisfied with the quality of public transport and congestions.
Image of 'The president criticized that the cameras were only working to issue fines.'
In the last seven years, the major part of the 61 trillion UZS allocated for road construction and repair has been directed towards international and republic roads. However, 75-80 percent of car accidents resulting in death occur on these roads. This was stated today, June 16, during a video conference meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev, discussing the effectiveness of the reforms being implemented, the progress of work in the regions, and finding solutions to issues of concern to the population.
The public's complete dissatisfaction with the quality of public transportation and congestion was noted. Another complaint from the population is the dislocation of cameras on the roads. They only work to record violations and issue fines. It was emphasized that these cameras should actually serve to manage the flow of traffic, reduce congestion, and decrease accidents.
The sluggishness in adjusting crosswalks, lines, road signs, and transitioning to "smart" control of traffic lights was criticized.
It was pointed out that it has been quite some time since a presentation was made on regulating traffic in the capital based on artificial intelligence, but no results have been seen.