Bugun, 10 iyun kuni Avstriyaning janubi-sharqidagi Gras shahridagi maktabda otishma yuz berdi. Oqibatda kamida 8 kishi halok bo‘ldi, shuningdek, bir necha kishi yaralandi. Bu haqda “Kronen Zeitung” xabar berdi.
Nashrning yozishicha, qurbonlar orasida o‘quvchilar ham, o‘qituvchilar ham bor. Bundan tashqari, “Heute” nashri to‘qqiz kishining o‘lganini, “Kurier” esa o‘n nafar odamning o‘lganini xabar qilmoqda. Ichki ishlar vazirligi “Der Standard” nashriga bir necha kishi halok bo‘lganini ma’lum qilgan, biroq ularning soniga aniqlik kiritmagan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, hodisada hujumchi ham halok bo‘lgan. “Kurier”ning yozishicha, u maktab o‘quvchisi bo‘lgan va o‘z joniga qasd qilgan. O‘quvchi ikki sinf xonasida o‘t ochgan. “Kronen Zeitung” u zo‘ravonlik qurboni bo‘lganini aytmoqda.
Poytaxti Gras bo‘lgan Shtiriya shtati politsiyasi Drayershyutsengassedagi Federal oliy maktab-gimnaziyasida (BORG) operatsiya o‘tkazilganini ma’lum qildi. Bino ichida otishma ovozlari eshitilgan. Operatsiyaga “Kobra” maxsus kuchlari va vertolyot jalb qilingan.

Today, on June 10th, a shooting occurred at a school in Graz, the southeast of Austria. As a result, at least 8 people were killed, and several were injured. This was reported by “Kronen Zeitung” here.
According to the publication, victims include both students and teachers. Moreover, the “Heute” publication reports nine deaths, while “Kurier” reports ten. The Ministry of the Interior informed “Der Standard” that several people had been killed, but did not specify the exact number.
Initial reports indicate that the attacker was also killed. According to “Kurier”, he was a student of the school and committed suicide. The student opened fire in two classrooms. “Kronen Zeitung” says he was a victim of violence.
The police of Styria, with its capital in Graz, announced that an operation was conducted at the Federal Upper Secondary School-Gymnasium (BORG) in Dreiherschützengasse. Gunshots were heard inside the building. The operation involved “Cobra” special forces and a helicopter.