Migratsiya agentligi rahbari Behzod Musayev hamda Italiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Piergabriele Papadia de Bottini o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda Italiya bosh vazirining joriy yil 29 maydagi mamlakatimizga rasmiy tashrifi doirasida imzolangan - Migratsiya va mobillik to‘g‘risidagi Anglashuv memorandumining ijrosi va amaliyotga joriy qilish masalasi ko‘rib chiqilgan.
Imzolangan Anglashuv memorandumi — tarixiy hujjat, uni ustida juda ko‘p ishlandi, kelishuvni tezroq hayotga tatbiq qilish tarafdoriman. Migratsiya muhim yo‘nalish sanaladi, O‘zbekiston esa bu sohadagi boy tajribasi bilan Markaziy Osiyodagi hamkorlar uchun namuna bo‘la oladi , - dedi Italiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Piergabriele Papadia de Bottini
Shuningdek, Italiyada muhandislik, turizm va qishloq xo‘jaligi kabi sohalarda malakali mutaxassislarga talab yuqori ekanligi qayd etildi. Italiya tomoni 2026 yildan boshlab, o‘zbekistonliklarga 1500 ta bo‘sh ish o‘rni uchun kvota ajratilganligini ma’lum qildi.
Aytib o‘tish lozimki, hozirda Italiyada noqonuniy maqomdagi O‘zbekiston fuqarosi yo‘qligi, hamkorlikni yanada samarali amalga oshirishga katta turtki bo‘ladi.

Italy has decided to allocate 1500 job vacancies for Uzbekistanis starting from 2026.
The head of the Migration Agency, Behzod Musaev, and the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Italy to Uzbekistan, Piergabriele Papadia de Bottini, had a.
During the meeting, they discussed the implementation and practical application of the Memorandum of Understanding on Migration and Mobility signed during the official visit of the Italian Prime Minister to our country on May 29 of this year.
The signed Memorandum of Understanding is a historic document, a lot of work has been done on it, and I am in favor of implementing the agreement as soon as possible. Migration is considered an important direction, and Uzbekistan can serve as an example for partners in Central Asia with its rich experience in this field, - said the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Italy to Uzbekistan, Piergabriele Papadia de Bottini
It was also noted that there is a high demand for skilled professionals in engineering, tourism, and agriculture in Italy. The Italian side announced that starting from 2026, 1500 job vacancies will be allocated for Uzbekistanis.
It is worth mentioning that currently, there are no Uzbekistani citizens with illegal status in Italy, which greatly contributes to making the cooperation even more effective.