Islandiya sobiq prezidenti milliy bog‘ga gid bo‘lib ishga joylashdi
Islandiya sobiq prezidenti Gudni Yoxannesson Tingvedlir milliy bog‘iga gid bo‘lib ishga joylashdi. Bu haqda Iceland Mirror xabar berdi.
Islandiya tarixidagi eng yosh davlat rahbari bo‘lgan Gudni Yoxannessonning prezidentlik muddati 2024 yilda yakunlangan edi. O‘sha yilning yozida u Tingvedlirga tashrif buyurib, bog‘da reynjer sifatida ishlash taklifini olgan.
Yoxannesson 2025 yil yozgi mavsumda gid bo‘lib ishlashga rozi bo‘lgan. Ish boshlashdan oldin u birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha kursni tamomlagan. Hozirda 56 yoshni qarshilagan sobiq prezident ekskursiyalar o‘tkazib, tashrif buyuruvchilarning savollariga javob bermoqda.
"Tashrif buyuruvchilarning aksariyati kimligimni bilishmaydi va bu shunchaki ajoyib", — deydi Gudni Yoxannesson.
Sobiq davlat rahbarining ta’kidlashicha, milliy bog‘da ishlash — bu davlat xizmatining davomidir, chunki Tingvedlir mamlakat uchun muhim ahamiyatga ega. Yoxannesson prezidentlik lavozimidan ketganidan beri, shuningdek, mahalliy universitetda tarixdan dars ham bermoqda.

The former President of Iceland got a job as a guide in a national park.
Former President of Iceland Guðni Th. Jóhannesson has taken a job as a guide in the Þingvellir National Park, as reported by Iceland Mirror reported.
Guðni Th. Jóhannesson, who was the youngest head of state in the history of Iceland, finished his presidential term in 2024. That summer, he visited Þingvellir and received an offer to work in the park as a ranger.
Jóhannesson agreed to work as a guide for the summer season of 2025. Before starting the job, he completed a first aid course. Now, at the age of 56, the former president conducts tours and answers visitors' questions.
"Most visitors do not realize who I am, and it's simply wonderful," says Guðni Th. Jóhannesson.
The former head of state emphasizes that working in the national park is a continuation of public service, since Þingvellir is of great importance to the country. Since leaving the presidential post, Jóhannesson has also been teaching history at a local university.