Tramp tez orada G‘azo bo‘yicha otashkesim rejasini e’lon qilishi kutilmoqda
Trampning atrofidagi jamoa bir necha haftadan beri otashkesim bo‘yicha siyosiy tashabbus ustida ishlamoqda.
'Tramp tez orada G‘azo bo‘yicha otashkesim rejasini e’lon qilishi kutilmoqda'ning rasmi
"Israel Hayom" nashri yozishicha, AQSHning sobiq prezidenti va 2024 yilgi saylovlarda Respublikachilar nomzodi Donald Tramp yaqin orada G‘azo sektoridagi urushni to‘xtatish bo‘yicha rejani e’lon qilishi mumkin.
https://www.skynewsarabia.com/world/1798841-ترامب-يقترب-إعلان-وقف-إطلاق-النار-غزة-مقابل-صفقة-رهائن
Manbalarga ko‘ra, Trampning atrofidagi jamoa bir necha haftadan beri otashkesim bo‘yicha siyosiy tashabbus ustida ishlamoqda. Rejaga muvofiq, Isroil va HAMOS o‘rtasida bir necha bosqichli kelishuv taklif etiladi. Tramp bu tashabbusni saylovoldi kampaniyasida xalqaro muammolarni hal qila oladigan yetakchi sifatida ko‘rsatish uchun qo‘llamoqchi.
Hozircha rejaning aniq tafsilotlari ma’lum emas. Biroq, manbalarning ta’kidlashicha, u otashkesim, garovdagilarni almashish va insonparvarlik yordamini tiklashni ko‘zda tutadi.
Nashr ta’kidicha, Trampning tashabbusi Jo Bayden ma’muriyatidan farqli ravishda harakat qilishga qaratilgan bo‘lib, u o‘zini tashqi siyosatda ham samarali yetakchi sifatida namoyon etmoqchi.
Hozircha Isroil hukumati yoki AQSHning rasmiy idoralari bu xabarga izoh bermagan. Ammo Trampning tashabbusi joriy vaziyatda G‘azodagi keskinlikni yumshatishda yangi bosqichni boshlashi mumkin, deb ta’kidlaydi tahlilchilar.

Trump is expected to announce a ceasefire plan for Gaza soon.
The team around Trump has been working on a political initiative regarding the ceasefire for several weeks.
Image of 'Trump is expected to announce a ceasefire plan for Gaza soon.'
According to Israel Hayom, former US President and Republican candidate Donald Trump for the 2024 elections may soon announce a plan to end the war in the Gaza Strip.
According to sources, Trump's team has been working on a political initiative for a ceasefire for several weeks. According to the plan, a multi-stage agreement will be proposed between Israel and Hamas. Trump intends to use this initiative to present himself as a leader capable of addressing international issues during his election campaign.
The exact details of the plan are not yet known. However, according to sources, it provides for a ceasefire, the exchange of hostages, and the restoration of humanitarian aid.
According to the publication, Trump's initiative is aimed at acting differently from the Joe Biden administration, which wants to present itself as an effective leader in foreign policy as well.
So far, neither the Israeli government nor US official agencies have commented on this news. However, analysts emphasize that Trump's initiative could initiate a new phase in easing tensions in Gaza in the current situation.