Rossiya Ukrainani raketa va dronlar bilan nishonga oldi
Bugun, 1-mayga o‘tar kechasi Rossiya Federatsiyasi qurolli kuchlari Ukraina hududlariga yirik havo hujumini amalga oshirdi. Bu haqda Ukraina Qurolli Kuchlari Havo kuchlari qo‘mondonligi ma’lum qildi.
Ukraina rasmiylarining bayonotiga ko‘ra, Rossiya tomonidan jami 5 ta "Iskander-M" ballistik raketasi va 170 ta turli dron uchirilgan. Ukraina havo mudofaasi 74 ta “Shahed” turidagi zarba beruvchi dronlarni urib tushirgan. Yana 68 ta imitator dronlar radarlar tomonidan “yo‘qolgan” deb baholangan.
Hujum oqibatida Odessa, Xarkov, Sumy, Donetsk va Kiev viloyatlarida infratuzilmalarga zarar yetgan.
Odessada bir nechta ko‘p qavatli va xususiy uylar, supermarket, maktab hamda yengil avtomobillar zararlangan. Viloyat rahbari Oleg Kiperning ma’lum qilishicha, shahar bo‘ylab bir nechta yong‘inlar sodir bo‘lgan. Fojia natijasida ikki kishi halok bo‘lgan, 15 kishi jarohat olgan.
Kiev viloyatida esa dron parchalari xususiy uyni va yordamchi binoni yondirib yuborgan, ammo odamlar orasida talafot qayd etilmagan.
Xarkov shahrida esa dronlar shaharning Kiev tumanidagi avtomobillarga yonilg‘i quyish shoxobchasini nishonga olgan. Yong‘in yuzaga kelgan, ammo jabrlanganlar yo‘q.
Shuningdek, Rossiya Mudofaa vazirligi o‘z bayonotida bildirganicha, tunda RF havo mudofaasi tomonidan Kursk, Voronej, Vladimir va Belgorod viloyatlarida jami 8 ta ukrainalik dron urib tushirilgan.

Russia targets Ukraine with missiles and drones
Today, on the night of May 1, the armed forces of the Russian Federation carried out a major airstrike on the territory of Ukraine. This was reported by the Air Force Command of the Armed Forces of Ukraine.
According to Ukrainian officials, Russia launched a total of 5 Iskander-M ballistic missiles and 170 various drones. Ukrainian air defense has shot down 74 Shahed-type attack drones. Another 68 simulated drones were assessed as "lost" by radars.
The attack damaged infrastructure in the Odessa, Kharkiv, Sumy, Donetsk, and Kyiv regions.
Several apartment buildings and private houses, a supermarket, a school, and cars were damaged in Odessa. According to regional head Oleg Kiper, several fires have occurred throughout the city. As a result of the tragedy, two people died and 15 were injured.
In the Kyiv region, drone debris burned down a private house and an outbuilding, but no casualties were reported.
In Kharkiv, drones targeted a gas station in the Kyiv district of the city. The fire broke out, but there were no casualties.
The Russian Ministry of Defense also stated that a total of eight Ukrainian drones were shot down by Russian air defense forces overnight in the Kursk, Voronezh, Vladimir, and Belgorod regions.