Shu yilning 21-25 aprel kunlari Turkmaniston poytaxti Ashxobod shahrida maktab o‘quvchilari o‘rtasida II Xalqaro matematika olimpiadasi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda “Dunyo“ AA xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, mazkur bilimlar bellashuvida 15 ta davlatdan 250 nafarga yaqin iqtidorli o‘quvchilar o‘zaro bellashdi. Olimpiadada O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari faol ishtirok etib, yurtimiz sharafini munosib himoya qilgan.
II Xalqaro matematika olimpiadasi yakunlariga ko‘ra o‘zbekistonlik o‘quvchilar jami 17 ta medal – 4 ta oltin, 9 ta kumush va 4 ta bronza medalini qo‘lga kiritdi. Bu natija bolalarimizning yuqori saviyadagi bilim va tayyorgarligini yana bir bor namoyon qildi. Iqtidorli o‘quvchilarimizdan Javohir Mamaqulov, Azizbek Mamajonov, Abdulaziz Radjabov va Mehmonbek Amanov oltin medal sohiblari bo‘lishdi.
O‘tgan yili Turkmanistonda bo‘lib o‘tgan Xalqaro matematika olimpiadasida O‘zbekiston terma jamoasi 9 ta medalni qo‘lga kiritgan edi.

From April 21-25 this year, the International Mathematical Olympiad for school students took place in the capital of Turkmenistan, Ashgabat city. This was reported by “Dunyo“ news agency.
It was reported that about 250 talented students from 15 countries competed in this knowledge competition. The members of the Uzbekistan team actively participated and honorably defended the honor of our country.
As a result of the II International Mathematical Olympiad, Uzbekistani students won a total of 17 medals - 4 gold, 9 silver, and 4 bronze medals. This result once again demonstrated the high level of knowledge and preparation of our children. Javokhir Mamakulov, Azizbek Mamajonov, Abdulaziz Rajabov, and Mehmombok Amanov were among the gold medal winners.
Last year, at the International Mathematical Olympiad held in Turkmenistan, the Uzbekistan national team won 9 medals.