Oliy Majlis Qonunchilik palatasining 2025 yil 14 yanvardagi majlisida avtobus uchun ajratilgan yo‘laklarda boshqa transport vositalari harakatlangani uchun javobgarlik ko‘zda tutilgan qonun loyihasi ikkinchi o‘qishda qabul qilindi.
“O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga jamoat transportidan foydalanish samaradorligini oshirishga qaratilgan qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish haqida”gi qonun loyihasi bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga transport vositalari haydovchilarining yo‘nalishli transport vositalari uchun alohida ajratilgan tasmasi bor yo‘ldan harakatlangani uchun javobgarlik belgilanmoqda. Xususan, kodeks 128-7-moddasi bilan to‘ldirilmoqda.
Bunda quyidagi holatlar uchun javobgarlik belgilanmaydi:
- alohida ajratilgan tasmasi bor yo‘ldan tezkor va maxsus xizmatlarning transport vositalarining harakatlangani;
- yondosh hududning kirish yoki chiqish joyidan 50 metr masofada uzuq-uzuq chiziqli joygacha yoxud yaqin masofadagi uzuq-uzuq chiziqli joygacha harakatlanganlik;
- yo‘nalishli transport vositalari harakatiga xalaqit bermaslik sharti bilan yo‘lga chiqish;
- qatnov qismining chetki o‘ng tomonida yo‘lovchilarni chiqarish va tushirish uchun harakatlanganlik.

The Legislative Chamber of the Oliy Majlis, at its meeting on January 14, 2025, adopted on second reading a draft law that envisages liability for the movement of other vehicles in bus laneswas adopted.
The draft law “On amendments and additions aimed at improving the efficiency of public transport use to the Administrative Responsibility Code of the Republic of Uzbekistan” introduces liability for drivers of vehicles driving on roads with lanes specifically allocated for route-based vehicles. Specifically, it supplements the code with Article 128-7.
Liability is not prescribed in the following cases:
- the movement of emergency and special service vehicles on roads with designated lanes;
- movement within 50 meters from the entrance or exit point of an adjacent area to the closest broken line zone or to a nearby broken line zone;