Bolalar oromgohlariga yo‘llanma olish axborot tizimi “FHDYOning yagona elektron arxivi” AT bilan integratsiya qilinadi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar qildi.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF-1-son, 11.01.2024 y.) qabul qilindi.
Unga ko‘ra, quyidagilarni nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi:
Bolalarni sog‘lomlashtirish va aholi salomatligini tiklashga ko‘maklashish jamg‘armasiga 2025–2026 yillarda ajratilishi nazarda tutilgan mablag‘ning bir qismini 2023 yil yoz mavsumida dam olgan bolalarning yo‘llanma xarajatlarini hamda 2024 yil yoz mavsumiga 59 ta oromgohni tayyorlash maqsadida olib borilgan ta’mirlash ishlari bo‘yicha vujudga kelgan qarzdorlikni qoplash uchun yo‘naltirishga ruxsat berildi;
Shuningdek, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasining bo‘ysunuvi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligidan Vazirlar Mahkamasiga o‘tkazilganligi munosabati bilan qonunchilik hujjatlari o‘zaro muvofiqlashtiriladi;
Bundan tashqari, “Bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlariga yo‘llanma olish axborot tizimi “FHDYOning yagona elektron arxivi” axborot tizimi bilan integratsiya qilinadi;
Bunda yo‘llanma xarid qilish jarayonida Bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlariga yo‘llanma olish axborot tizimiga bolalarning tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomasining ma’lumotlari (JSHSHIR yoki guvohnoma seriyasi va raqami) kiritilganda ushbu bolaning to‘liq ism-sharifi, jinsi, tug‘ilgan sanasi, oyi va yili haqidagi ma’lumotlar avtomatik ravishda shakllanadi.

Changes are being made to the information system for obtaining vouchers to children's camps.
Image of 'Changes are being made to the information system for obtaining vouchers to children's camps.'
The information system for obtaining vouchers to children's camps will be integrated with the “Single Electronic Archive of the Civil Registry Office” IT system. The Ministry of Justice has announced this.
The Presidential Decree “On Amendments and Additions to Certain Documents of the President of the Republic of Uzbekistan” (PF-1-number, January 11, 2024) has been adopted.
Accordingly, the following amendments and additions were introduced:
It has been permitted to allocate a portion of the funds intended for 2025–2026 to cover the voucher expenses for children who rested during the summer season of 2023 and the debt incurred for the repair works carried out with the aim of preparing 59 camps for the summer season of 2024;
Furthermore, in connection with the subordination of the Committee on Family and Women Affairs being transferred from the Ministry of Poverty Reduction and Employment to the Cabinet of Ministers, the legislative documents will be coordinated accordingly;
In addition, the “Information system for obtaining vouchers to children's health improvement camps” will be integrated with the “Single Electronic Archive of the Civil Registry Office” information system;
In the process of purchasing a voucher, when the information of the children's birth certificate (ID number or certificate series and number) is entered into the information system for obtaining vouchers to children's health improvement camps, the full name, gender, and date, month, and year of birth of the child will be automatically formed.