Migratsiya agentligi 9 yanvar kuni Qozog‘istonda bo‘lib turgan va tranzit yo‘nalishida harakatlanayotgan O‘zbekiston fuqarolarini ob-havo sharoiti bo‘yicha ogohlantirish bilan chiqdi.
Ma’lum qilinishicha, Qozog‘iston hududlarida ob-havoning keskin sovushi natijasida yo‘llarda harakatlanish bilan bog‘liq noqulayliklar yuzaga kelmoqda. Magistral yo‘llarda kuchli qor bo‘ronlari hamda muzlash holatlari kuzatilmoqda. Bu esa avtoyo‘llarda harakatlanishda qiyinchiliklar keltirib chiqarmoqda.
“Shu munosabat bilan, qo‘shni davlatda bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolaridan yo‘llarda harakatlanishda barcha xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilishni, juda zarur bo‘lganda poyezd yoki samolyotga chiqishlarini, zarurat bo‘lmaganda uzoq masofali yo‘llarda transport vositalarida harakatlanmay turishlaringizni so‘raymiz”, deyiladi agentlik xabarida.

The Migration Agency issued a warning on January 9th about weather conditions for Uzbek citizens currently in Kazakhstan and those moving along transit routes here.
It is reported that severe drops in temperature across Kazakhstan are causing inconveniences in road travel. Major roads are experiencing heavy snowstorms and freezing conditions. This is making it difficult to travel on highways.
“In this regard, we urge Uzbek citizens in the neighboring country to strictly adhere to all safety regulations when traveling on the roads, to take the train or plane if absolutely necessary, and to avoid traveling long distances by vehicle if not necessary”, states the agency's message.