25 oktyabr kuni Qo‘ng‘irot – Beyneu avtomobil yo‘lining yangidan qurilgan 240 kilometr qismi foydalanishga topshirildi. Shu munosabat bilan bo‘lib o‘tgan marosimda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Bu yo‘l mamlakatimizni Yevropa davlatlari bilan bog‘laydigan strategik avtomagistraldir. Lekin uzoq yillik qatnovlar, Orolbo‘yining keskin kontinental iqlimi tufayli yaroqsiz ahvolga kelib qolgandi. Shu bois 2021-2024 yillarda 323 million dollarlik loyiha evaziga zamonaviy qilib qayta qurildi.
Davlatimiz rahbari marosimda ushbu yo‘lning ahamiyatini alohida qayd etdi.
– Endi mamlakatimiz hududlaridan xalqaro tashuvlar masofasi 1 ming kilometrgacha, transport xarajatlari esa 25 foizgacha kamayadi. Bu yo‘l yurtimizni Kaspiy va Qora dengiz portlari orqali Yevropa bozorlari bilan ishonchli bog‘laydigan logistika tarmog‘iga aylanadi. Yana bir muhim jihati – “A-380” xalqaro yo‘lagining O‘zbekistondan o‘tgan qismida kunlik transport qatnovi 3 karra oshadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yo‘l jahon standartlariga har tomonlama mos, tekis va ravon. U avvalo xalqimiz, qolaversa, xorijiy turistlar va yuk tashuvchilarga qulay va xavfsiz harakatlanish imkonini beradi.
Avvalroq “G‘uzor – Buxoro – Nukus – Beyneu” xalqaro avtomobil yo‘lining boshqa qismlari ta’mirlangan edi. Shu yil 29 fevral kuni Amudaryo ustida Qoraqalpog‘iston bilan Xorazmni bog‘laydigan yangi ko‘prik ochildi. Bunday ishlar odamlar harakatiga qulaylik yaratib, iqtisodiy faollik oshishiga, tadbirkorlik rivojlanishiga ham qo‘shimcha turtki bo‘ladi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, yangi yo‘l atrofida 200 dan ziyod savdo-servis obyekti va sanoat korxonasi paydo bo‘ladi. Shuning hisobidan dastlab 2 mingta, kelgusida esa yana 5 mingta ish o‘rni tashkil qilinadi. Shu tariqa, Qoraqalpog‘istonda tranzit va boshqa xizmatlar hajmi yiliga 200 million dollarga, mamlakatimiz eksporti esa kamida 300 million dollarga oshishi uchun mustahkam zamin yaratiladi.
Ushbu magistral yo‘l o‘tadigan To‘rtko‘l, Ellikqal’a, Beruniy, Nukus, Xo‘jayli, Shumanay, Qonliko‘l, Qorao‘zak va Qo‘ng‘irot tumanlaridagi 1 milliondan ziyod aholi hayoti o‘zgaradi.
Prezident mazkur loyihada ishtirok etgan quruvchi va ishchilarga, Osiyo taraqqiyot bankiga, Turkiya, Ozarbayjon va xitoylik pudratchilarga, Janubiy Koreya va italiyalik konsultantlarga minnatdorlik bildirdi.
– Yo‘l va ko‘prik qurib, odamlarning uzog‘ini yaqin, mushkulini oson qilish eng savobli ishlar qatorida turadi. Biz bunyodkor yo‘lsozlarning timsolida ana shunday olijanob, elning duosi va rahmatiga sazovor bo‘lib kelayotgan zahmatkash insonlarni ko‘ramiz. Yangi O‘zbekistonning iqtisodiy salohiyati, xalqimiz farovonligini oshirishga xizmat qiladigan bunday ezgu ishlarimiz yanada ko‘paysin, – dedi davlatimiz rahbari.
Mazkur 240 kilometr yo‘lning ikki tomoni – Qoraqalpog‘istonning Qo‘ng‘irot tumani hamda “Dovud ota” bojxona postida hozir bo‘lganlar teleko‘prik orqali aloqaga chiqdi. Prezident Shavkat Mirziyoyev mamnuniyat bilan yo‘lning ochilishiga ruxsat berdi. Ushbu quvonchli voqea bilan barchani muborakbod etdi.
Marosimda davlat idoralari va jamoatchilik vakillari ham ishtirok etdi.
Shu yerda davlatimiz rahbariga muhandislik inshootlarini monitoring qilish tizimi taqdimot qilindi. Unga ko‘ra, ko‘priklarning muayyan nuqtalariga elektron uzatgichlar o‘rnatiladi. Ular oqali mustahkamlik va xavfsizlik darajasi, hozirgidek belgilangan muddatlarda emas, doimiy nazorat qilib boriladi. Kundalik me’yordan o‘zgarish sezilsa, muammo tezda aniqlanib, vaqtida chora ko‘riladi. Bu ko‘priklarning uzoq vaqt yaxshi saqlanishini ta’minlaydi.
Shuningdek, bu tizim natijasida mablag‘ tejaladi. 20 ga yaqin qog‘oz shakldagi hisobotlar raqamlashtiriladi. Monitoring ma’lumotlari 30 yilgacha saqlanadi.
Shunday birinchi loyiha Toshkent xalqaro aeroportiga eltuvchi, Bobur ko‘chasidagi yangi yo‘l o‘tkazgichda qo‘llandi. Marosimda ushbu transport bog‘lamasi ham to‘liq ochildi. Uning umumiy uzunligi 702 metr, eni 46 metr. Shuningdek, 2 ta aylana va 4 ta yoysimon “qanot”lar barpo etilib, Kichik halqa yo‘li hamda Sodiq Tolipov ko‘chalari bilan samarali bog‘langan. Bu qayrilib olishga hojat qoldirmay, avtomobillar harakatini osonlashtirdi. Umuman, ushbu transport bog‘lamasi 1 soat ichida 5 mingta, bir kecha-kunduzda 132 mingta avtomobilni o‘tkazish quvvatiga ega bo‘ldi.
Prezident bu tizimni avval poytaxtimizdagi 114 ta ko‘prikda va keyinchalik barcha ko‘priklarda tatbiq etish zarurligini ta’kidladi.
Aytish joizki, mamlakatimizda keyingi sakkiz yilda 2 ming kilometr yo‘l qaytadan qurilgan, 100 ming kilometri ta’mirlangan. Eng muhimi, bunda sifat o‘zgarmoqda, yangi turdagi polimer-beton, sement-beton qoplamalar keng qo‘llanilmoqda. Natijada yo‘llardan foydalanish muddati 1,5 barobargacha uzaymoqda.
Xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda kelgusi yil yana ming kilometr yo‘l qurish bo‘yicha 10 ta yirik loyiha rejalashtirilgan.

The newly constructed 240 kilometers section of the Qo'ng'irot – Beyneu highway has been opened for use.
Image of 'The newly constructed 240 kilometers section of the Qo'ng'irot – Beyneu highway has been opened for use.'
On October 25, the newly constructed 240 kilometers section of the Qongirot – Beineu car road was put into operation. President Shavkat Mirziyoyev participated in the ceremony held for this occasion. This was reported by the President's press service.
This road is a strategic highway connecting our country with the European states. However, due to many years of usage and the sharply continental climate of the Aral Sea region, it had become dilapidated. For this reason, it was modernized with a project worth 323 million dollars from 2021 to 2024.
At the ceremony, the head of our state particularly highlighted the importance of this road.
– Now, the distance for international transportations from our regions will reduce up to 1,000 kilometers, and transportation costs will decrease by up to 25 percent. This road will turn into a logistics network that reliably connects our country with European markets through the Caspian and the Black Sea ports. Another important aspect – the daily transportation flow on the A-380 international route passing through Uzbekistan will triple, – said Shavkat Mirziyoyev.
The road fully meets international standards, being smooth and even. First and foremost, it provides a convenient and safe movement for our people, as well as for foreign tourists and freight transporters.
Previously, other sections of the “Guzor – Bukhara – Nukus – Beineu” international car road were repaired. This year, on February 29, a new bridge connecting Karakalpakstan with Khorezm across the Amudarya River was opened. Such works create convenience for people’s movement, increase economic activity, and further promote entrepreneurship.
According to calculations, more than 200 trade-service facilities and industrial enterprises will emerge around the new road. Initially, this will create 2,000 jobs, and in the future, another 5,000. Thus, a solid foundation will be laid for increasing the volume of transit and other services in Karakalpakstan to 200 million dollars a year, and our country's exports by at least 300 million dollars.
The lives of over one million people in the districts of To’rtko’l, Elli Kala (Ellikqala), Beruniy, Nukus, Khujayli (Xoʻjayli), Shumanay, Qonliko’l (Qonliqoʻl), Qorao’zak (Qoʻngʻirot) through which this main road passes will change.
The President expressed gratitude to the builders and workers involved in this project, the Asian Development Bank, contractors from Turkey, Azerbaijan, and China, and consultants from South Korea and Italy.
– Building roads and bridges, bringing distant places closer and simplifying difficulties are among the most meritorious deeds. In the symbol of these constructors, we see such noble individuals, worthy of the people's prayers and gratitude, working tirelessly. Let such noble deeds serving to enhance the economic potential of the new Uzbekistan and the prosperity of our people multiply, – said the head of our state.
The opening ceremony connected people present in the Qo’ng’irot district of Karakalpakstan and the “Dovot ota” customs post through a video bridge. President Shavkat Mirziyoyev gladly gave permission to open the road and congratulated everyone on this joyful event.
State bodies and public representatives also participated in the ceremony.
At the event, a monitoring system for engineering structures was presented to the head of our state. According to this system, electronic transmitters will be installed at specific points on bridges. These will continuously monitor the durability and safety levels, not just within set periods as presently. If any deviation from the daily norms is detected, the problem will be promptly identified and addressed in a timely manner. This will ensure that the bridges remain in good condition for a long time.
Moreover, this system will also save money. About 20 paper-based reports will be digitized. The monitoring data will be stored for up to 30 years.
This system was first applied at the new road overpass leading to Tashkent International Airport, located on Bobur street. This transport interchange was also fully opened at the ceremony. Its total length is 702 meters, and its width is 46 meters. Additionally, 2 roundabouts and 4 flyover "wings" were constructed, effectively connecting it with the Small Ring Road and Sadiq Tolibov streets. This eliminated the need for detours, simplifying vehicle movement. Overall, this transport interchange has the capacity to handle 5,000 vehicles per hour and 132,000 vehicles per day.
The President emphasized the necessity of applying this system first on 114 bridges in our capital, and subsequently on all bridges.
It is worth mentioning that in the last eight years, 2,000 kilometers of roads have been rebuilt and 100,000 kilometers repaired in our country. Most importantly, the quality is changing, with new types of polymer-concrete and cement-concrete coatings being extensively used. As a result, the service life of roads extends by up to 1.5 times.
In collaboration with foreign companies, 10 major projects to build another thousand kilometers of roads are planned for next year.