Isroil armiyasi bugun, 2 oktyabr kuni tunda butun Yaqin Sharq bo‘ylab kuchli zarba berishi kutilmoqda. Bu haqda “Reuters” nashri xabar berdi.
Kecha, 1 oktyabr kuni kechqurun Eron Isroilning Livandagi “Hizbulloh”ga qarshi kampaniyasi uchun qasos sifatida Isroilga ballistik raketalarni uchirdi va Isroil o‘z dushmaniga "og‘riqli javob" berishga va’da berdi.
Isroilliklar bomba boshpanalariga to‘planishganidan so‘ng, Isroil bo‘ylab signal va Quddus va Iordan daryosi vodiysida portlashlar eshitildi. Davlat televideniyesi muxbirlari jonli efir vaqtida yerga yotib oldi.
Isroil armiyasi radiosi Erondan Isroilga 200 ga yaqin raketa uchirilganini aytdi. Keyinroq Isroil harbiylari aniq ovoz chiqarib, aholi o‘z boshpanalarini erkin tark etishlarini aytdi.
Eron inqilobiy gvardiyasi Eron Isroilga o‘nlab raketalarni uchirgani va agar Isroil javob qaytarsa, Tehronning javobi “yangiroq va halokatli” bo‘lishini aytdi.
Ammo Isroil armiyasi voizi Daniel Hagariy Isroilning BMTdagi elchisi Denni Danon kabi hujum yomon oqibatlarga olib kelishidan ogohlantirdi.
“Xalqaro hamjamiyatga avvalroq ma’lum qilganimizdek, Isroilga hujum qilgan har qanday dushman alamli javob kutishi kerak”, degandi Danon bayonotida.
Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu va yana bir qancha vazirlar Quddus yaqinidagi bunkerda uchrashishdi, u yerda xavfsizlik kabineti yaqinda yig‘ilishi kerak edi.
Hagariyning aytishicha, Isroil harbiylari Eronning raketa hujumlari oqibatida hech qanday jarohat olganlar haqida xabarlar yo‘q. Ammo Isroil tomonidan bosib olingan G‘arbiy Sohildagi Falastin fuqarolik mudofaa idorasi Erixo yaqinida bir kishi halok bo‘lganini va qulagan raketa qoldiqlari zarar keltirganini va hududda yong‘in boshlanganini aytdi.
Eronning yuqori martabali mulozimlaridan biri “Reuters” agentligiga Isroilga raketa uchirish buyrug‘i mamlakat oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomanaiy tomonidan berilganini aytdi.
“Xomanaiy xavfsiz joyda qolmoqda”, deya qo‘shimcha qildi mansabdor.
Tehron raketa hujumidan oldin Rossiyani xabardor qilgan va AQSHni "biroz oldin ogohlantirgan", dedi Eronning ikkinchi yuqori martabali rasmiysi.
“Reuters” jurnalistlari qo‘shni Iordaniya havo hududida raketalar tutib olinganini ko‘rdi.
Neft narxi Eronning raketa zarbalari haqidagi xabardan keyin 5 foizga ko‘tarildi, bu esa ikki ashaddiy dushman o‘rtasida kengroq urush ehtimolini oshirdi.
Aprel oyida Isroilga qarata otilgan Eron raketalarining oldingi raundlari – tarixda birinchi bo‘lib – AQSH harbiylari va boshqa ittifoqchilar yordamida urib tushirilgan. Isroil o‘sha paytda Eronga havo hujumlari bilan javob bergan, ammo kengroq eskalatsiyaning oldi olingan.

The Israeli army is expected to launch a powerful strike across the Middle East tonight, on October 2nd. This was reported by “Reuters”.
Last night, on October 1st, Iran launched ballistic missiles at Israel as a retaliation for Israel's campaign against “Hezbollah” in Lebanon, and Israel promised to deliver a "painful response" to its enemy.
After Israelis gathered in bomb shelters, sirens were heard across Israel, and explosions were heard in Jerusalem and the Jordan Valley. State television reporters lay down on the ground during a live broadcast.
The Israeli military radio reported that nearly 200 rockets were launched from Iran towards Israel. Later, the Israeli military clearly stated, allowing the population to freely leave their shelters.
The Iranian Revolutionary Guards stated Iran had launched dozens of rockets at Israel, and if Israel retaliates, Tehran's response will be "thunderous and devastating."
However, Israeli army spokesman Daniel Haggari, like Israel's ambassador to the UN Danny Danon, warned that the attack could lead to severe consequences.
“As we have previously informed the international community, any enemy that attacks Israel can expect a painful response,” said Danon's statement.
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and several other ministers met in a bunker near Jerusalem, where the security cabinet was supposed to convene soon.
According to Haggari, there have been no reports of injuries due to the Iranian rocket attacks. However, the Palestinian civil defense authority in the West Bank, occupied by Israel, reported that one person died near Jericho due to falling rocket debris and that the area caught fire.
A senior Iranian official told “Reuters” agency that the order to launch rockets at Israel was given by the country's supreme leader Ayatollah Ali Khamenei here.
“Khamenei remains in a safe place,” added the official.
Tehran had informed Russia before the rocket attack and had "warned the US slightly earlier," said Iran's second high-ranking official.
“Reuters” journalists saw rockets being intercepted in the airspace of neighboring Jordan.
The price of oil rose by 5 percent after the news of Iran's rocket attacks, increasing the likelihood of a wider war between the two fierce enemies.
The previous rounds of Iranian rockets fired at Israel in April – for the first time in history – were shot down with the help of US military and other allies. At that time, Israel had responded with air strikes on Iran, but a broader escalation was averted.