Navoiy viloyatining Navbahor tumanida o‘tkazilgan reydda uch fuqaro Zarafshon daryosida elektr qarmoq yordamida noqonuniy baliq tutgani aniqlandi. Bu haqda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, holat bugun, 30 sentyabr kuni “Qorovultepa” MFY hududidan oqib o‘tuvchi Zarafshon daryosi bo‘yida kuzatilgan. Reyd davomida aniqlanishicha, Qiziltepa tumani Toshrabot qishlog‘ida yashovchi fuqarolar – G‘.Sh., O.M. va A.Z. Zarafshon daryosida elektr qarmoq yordamida noqonuniy baliq tutgan.
Huquqbuzarlar jami 26 ta tovon, 8 ta oq amur, 6 ta do‘ngpeshona, 32 ta zog‘ora, 32 ta laqqa, 249 ta Samarqand loyxo‘ragi hamda 46 ta O‘zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan Turkiston mo‘ylovdori baliqlarini ovlagan. Oqibatda tabiatga 6 milliard 324 million so‘m zarar yetkazilgan.
Holat yuzasidan ularga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 90-moddasi (Ov qilish va baliq ovlash qoidalarini, shuningdek hayvonot dunyosidan foydalanishning boshqa turlarini amalga oshirish qoidalarini buzish) 4-qismi bilan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan va hujjatlar holatga huquqiy baho berish hamda chora ko‘rish uchun viloyat prokuraturasiga yuborilgan.

Individuals fishing with electricity were apprehended in Navoi.
In a raid conducted in the Navbahor district of Navoiy region, it was discovered that three citizens were illegally fishing in the Zarafshan river using electric nets. The Ministry of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change reported about this.
It was reported that the incident was observed today, on September 30, in the Zarafshan river flowing through the territory of the “Qorovultepa” MCA. During the raid, it was found that citizens - G.Sh., O.M., and A.Z., residents of Toshrobat village in Kiziltepa district, were fishing illegally in the Zarafshan river with electric nets.
The violators caught a total of 26 catfish, 8 grass carp, 6 common carp, 32 barbel, 32 crucian carp, 249 Samarqand stone loach, and 46 Turkestan barbel, which are listed in the Red Book of Uzbekistan. As a result, damage to nature amounted to 6 billion 324 million sum.
An administrative protocol was drawn up against them under Article 90 Part 4 of the Code on Administrative Responsibility (Violation of hunting and fishing rules, as well as other types of usage of the wildlife) and the documents were sent to the regional prosecutor's office for legal assessment and further actions.
Image of 'In Kashkadarya, a man and his 3 children died from carbon monoxide poisoning.'
In Kashkadarya, a man and his 3 children died from carbon monoxide poisoning.
Image of 'A "Cobalt" carrying a trailer full of pyrotechnics was detained in Tashkent.'
A "Cobalt" carrying a trailer full of pyrotechnics was detained in Tashkent.
Image of 'In Tonga, one of the households in Tashkent burned down.'
In Tonga, one of the households in Tashkent burned down.
Image of 'Those who have debts for garbage disposal will not be able to pay for electricity if they do not pay even after being warned.'
Those who have debts for garbage disposal will not be able to pay for electricity if they do not pay even after being warned.